7 Դեկտեմբեր 2010 - 13:49 AMT
Պարտադիր ավտոապահովագրման պայմանագրերի վաճառքների տեմպերը Հայաստանում դեկտեմբերի սկզբին կտրուկ աճել են, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են ասել ՀՀ ԿԲ-ում: 2010թ. նոյեմբերի վերջի դրությամբ ԱՊՊԱ պայմանագրեր է ձեռք բերել երկրի ավտոսեփականատերերի 14 տոկոսը: «Պայմանագրերի վաճառքի արդյունքները վերջին շաբաթում դեռևս չեն ամփոփվել, սակայն տեմպերը բավական աճել են»,-ասել են բանկի մամլո ծառայությունում:
2010թ. մայիսի 18-ին ՀՀ խորհրդարանը հաստատեց «Ավտոտրանսպորտային միջոցների կիրառումից բխող պարտադիր ավտոապահովագրման մասին» օրենքը, որի նպատակն է ապահովել փոխհատուցման վճարումները ավտոտրանսպորտային միջոցների շահագործման արդյունքում տուժած մարդկանց, ինչպես նաև պաշտպանել տուժածների շահերը: Օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2011թ. հունվարի 1-ին:

Темпы продаж полисов обязательного автострахования в Армении в начале декабря резко выросли, сказали корреспонденту PanARMENIAN.Net в Центральном банке РА. При этом по состоянию на конец ноября 2010 года полисы ОСАГО приобрели 14% автовладельцев страны. «Итоги продаж полисов за последнюю неделю еще не подведены, но их темпы крайне выросли», – сказали в пресс-службе банка.
18 мая 2010 года парламент Армении утвердил закон «Об обязательном страховании ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств» – ОСАГО, целью которого является обеспечение выплаты компенсаций пострадавшим в результате эксплуатации автотранспортных средств, а также защита интересов пострадавших. Закон вступит в силу 1 января 2011 года.