(?)«Ամերիաբանկը» ներմուծել է նոր ճկուն գործիք` դասական ֆակտորինգ: Պատմեք այդ գործիքի ճկունության, սովորական վարկի համեմատ նրա առավելությունների մասին:
(!)Առաջարկելով նոր գործիքներ` «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն, առաջին հերթին, կարևորություն է տալիս իր հախաճորդների գործընկերային հարաբերություններին, ուստի այդ ապրանքներն ուղղված են այդ փոխհարաբերությունների գործընթացի հեշտացմանը: Այսօր այն առավելություններից, որոնք ներառում է դասական ֆակտորինգը, առաջին հերթին, ճկունությունն է, որի շրջանակներում, ի տարբերություն մեզ հայտնի վարկի, հաճախորդը կարող է անսահմանափակ ֆինանսավորում ստանալ բիզնեսի զարգացմանը զուգահեռ: Եթե վարկը նպատակային ուղղվածություն ունի, ապա դասական ֆակտորինգն իրագործվում է բիզնես վարելուն զուգընթաց. ստացված պատվերների և պատվիրատուների հետ կնքված գործարքների քանակը պոտենցիալ հիմք են կազմում բանկի կողմից մատակարարներին ֆինանսավորելու համար: Այսինքն, բանկը պատրաստ է ֆինանսավորել մատակարարների գործարքները վճարման հետաձգումով:
Երկրորդ առավելությունն այն է, որ ֆինանսավորման համար գրավ չի պահաջնվում, և հետևաբար, հաճախորդը լրացուցիչ ծախսեր չի ունենում: Դասական ֆակտորինգի շրջանակներում հենց դեբիտորային պարտքը, որին մենք կարևորություն ենք տալիս որպես հուսալի կապիտալ, որպես հիմք է հանդես գալիս, որպեսզի բանկը ֆինանսավորի հաճախորդին: Ավելին, հաճախորդի հետ աշխատելիս բանկն ապահովում է դեբիտորային պարտքի կառավարում` նախօրոք համաձայնեցնելով հաճախորդի հետ դեբիտորային պարտքի կառավարման անհատական մոդելը: Հաճախորդը հնարավորություն է ունենում նախօրոք որոշել նաև ծառայության արժեքը տոկոսադրույքի թափանցիկ կառուցվածքի շնորհիվ, որի արդյունքնում կարելի է կանխատեսել կնքված գործարքի շահույթի չափը` հաշվի առնելով արտադրության և վաճառքի բոլոր ծախսերը: Ամերիաբանկը նաև օգնում է հաճախորդին ֆակտորինգի վերաբերյալ աշխատանքը սկսելու մասին տեղեկացնելու հարցում: Դա թույլ է տալիս խուսափել մի շարք թյուրիմացություններից, որոնք կապված են նրա հետ, որ դեբիտորը հրաժարվում է ծանուցում ստորագրել և լինել ֆակտորինգային գործողությունների մասնակիցը: Աշխատելով ֆակտորինգի սխեմայի հետ` մատակարարն ընդգծում է ակնհայտ մրցակցային առավելությունը` արտադրանքի բեռնման հնարավորությունը կամ վճարումը հետաձգելու պայմանների հիման վրա ծառայությունների տրամադրումը:
(?)Ինչպիսի՞ պայմաններում է տրամադրվում դասական ֆակտորինգը: Հասանելի՞ են դրանք սպառողին:
(!)Դասական ֆակտորինգի դեպքում ֆինանսավորումը տրամադրվում է դրամով, քանի որ ֆինանսավորվում են Հայաստանի ռեզիդենտների միջև գործարքները: Մեկ գործարքի ֆինանսավորման առավելագույն ժամկետն է մինչև 120 օր 12 տոկոս տարեկան նվազագույն տոկոսադրույքով: Պետք է նշել, որ դա բավական մրցունակ տոկոսադրույք է դրամով ֆինանսավորելու համար և չի ենթադրում այլ հարակից ծախսեր: Մենք նաև հաստատել ենք մեկ գործարքի ֆինանսավորման նվազագույն չափը 1 մլն դրամի սահմաններում:
(?)Նոր ծառայություն ներմուծելիս բանկը որոշել է ընկերությունները, որոնց հետ պատրաստ է համագործակցել: Ընդլայնվե՞լ է արդյոք դրանց ցուցակը:
(!)Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել էր, Ամերիաբանկը հրապարակել է 11 խոշոր ընկերությունների ցուցակը, որոնց հետ պատրաստ է համագործակցել` ֆինանսավորելով նրանց մատակարարներին: Եվ այսպես, ցուցակի մեջ մտել են. «Միջազգային օդանակավակայաններ-Հայաստան» ՓԲԸ-ն, «Հայաստանի հեռախոսային ընկերություններ» ՓԲԸ-ն, «Երևանի կոնյակի գործարան» ՓԲԸ-ն, «Երևանջուր» ՓԲԸ-ն, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ն, «ՀԿԵՈՒ» ՓԲԸ-ն, «Ղ-Տեկելոմ» ՓԲԸ-ն և «Ռուսալ-Արմենալ» ՓԲԸ-ն: Ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 15-ին մենք մտադիր ենք ընդլայնել այդ ցուցակը, որի մեջ մտնելու են տնտեսության տարբեր ոլորտների ընկերություններ. այդ թվում` խոշոր մանրածախ ցանցեր, քանի որ դասական ֆակտորինգի նկատմամբ հետաքրքրությունն աճում է:
(?)Պոտենցիալ սպառողներին ծանոթանալու նպատակով Ամերիաբանկն անցկացնում է սեմինարներ: Պատմեք, թե ինչպիսի հարցեր են հետաքրքրել սեմինարի մասնակիցներին` կապված ֆինանսավոևրման նոր արտադրանքի հետ:
(!)Ֆակտորինգային ֆինանսավորումը լայնորեն ճանաչված է միջազգային բանկային շուկայում: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ ֆակտորինգը Հայաստանի բանկային համակարգում համեմատաբար նոր արտադրանք է,Ամերիաբանկը դարձել է սեմինարներ անցկացնելու նախաձեռնող` այդ արտադրանքի հետ ավելի մանրամասն ծանոթանալու համար: Նոյեմբերին մենք անցկացրել ենք երեք սեմինար, որոնց մասնակցել են տարբեր ոլորտների ընկերություններ, մասնավորապես` շինարարական ընկերություններ, դեղորայք արտադրողներ, հեռուստաընկերություններ, գովազդային գործակալություններ և այլն: Սեմինարի մասնակիցները հիմնականում տվել են տեխնիկական բնույթի հարցեր: Նրանք նաև հետաքրքրվել են նրանով, թե ինչու են ցուցակի մեջ մտել վերհիշյալ ընկերությունները և երբ է բանկը մտադիր ընդլայնել այն:
(?)Ինչպե՞ս եք կարծում, որքանով է պահանջված այդ արտադրանքը մեր ֆինանսական շուկայում և ո՞վ է նրա պոտենցիալ սպառողը:
(!)Այս արտադրանքը նորություն չէ բանկային համակարգում: Ամերիաբանկը, սկսած 2008-ից, զբաղվում է ֆակտորինգային ծառայություններ տրամադրելով, իսկ դասական ֆակտորինգը ուղղություն է, որի շրջանակներում մենք փորձել ենք այն ավելի ճկուն դարձնել: Այսօր ֆակտորինգային ֆինանսավորման մեծ պահանջարկ կա, քանի որ չկա ընկերություն, որը չունենա դեբիտորային պարտք և վճարման հետաձգման գործարք: Մենք կարող ենք վստահ ասել, որ մեր շուկայում զարգացման մեծ պոտենցիալ կա, և միայն սկիզբն է նրա, ինչ մենք մտադիր ենք առաջարկել մեր հաճախորդներին: Ցանկանում եմ նշել, որ մենք սահմանափակում չենք դնում տնեսության առանձին ոլորտների վրա: Ժամանակի հետ, ուսումնասիրելով շուկան, մենք պատրաստ կլինենք մեր հաճախորդներին առաջարկել ֆակտորինգի այլ տեսակներ, քանի որ Ամերիաբանկը միշտ հակված է հանդես գալ ֆինանսավորման նորարարական արտադրանքներով:

(?)Америабанк внедрил новый гибкий инструмент – классический факторинг. Расскажите о гибкости этого инструмента, его преимуществах по сравнению с простым кредитом.
(!)Предлагая новые продукты, ЗАО «Америабанк», во-первых, придает важность партнерским отношениям своих клиентов, поэтому данные продукты направлены именно на упрощение процесса этих взаимоотношений. На сегодняшний день, те привилегии, которые включает классический факторинг, – это, во-первых, это гибкость, которая в отличие от известного нам кредита, состоит в том, что в рамках этого продукта клиент может получить неограниченное финансирование параллельно с развитием бизнеса. Если кредит имеет целевую направленность, то классический факторинг реализуется параллельно с ведением бизнеса: количество полученных заказов и заключенных сделок с заказчиками, выступают потенциальной основой для финансирования поставщиков со стороны банка. То есть, банк готов финансировать сделки поставщиков с отсрочкой платежа.
Вторым преимущество является то, что для финансирования не требуется залог, и, следовательно, клиент не несет дополнительных расходов. В рамках классического факторинга, именно дебиторская задолженность, которой мы и придаем важность в качестве надежного актива, выступает основой для того, чтобы банк профинансировал клиента. Более того, при работе с клиентами банк обеспечивает управление дебиторской задолженностью, предварительно согласовывая с клиентом индивидуальную модель управления дебиторской задолженностью. Клиент так же получает возможность заранее определить итоговую стоимость услуги за счет прозрачной структуры процентной ставки, в результате чего можно спрогнозировать размер прибыли от заключенной сделки, учитывая все затраты на производство и продажу. Америабанк так же помогает клиенту в информировании партнеров о начале работы по факторингу. Это позволяет избежать ряда недоразумений, связанных с тем, что дебитор отказывается подписывать уведомление и быть участником факторинговых операций. Работая со схемой факторинга поставщик подчеркивает очевидное конкурентное преимущество – возможность отгрузки продукции или предоставления услуг на условиях отсрочки платежа.
(?)На каких условиях предоставляется классический факторинг? Доступны ли они потребителю?
(!)В случае классического факторинга финансирование предоставляется в драмах, поскольку финансируются сделки между резидентами Армении. Максимальный срок финансирования одной сделки до 120 дней, с минимальной годовой ставкой в 14%. Надо отметить, что это достаточно конкурентоспособная процентная ставка для финансирования в драмах, поскольку только она является дополнительным расходом для клиента в рамках одной сделки, и не предусматривается никаких иных сопутствующих затрат. Мы также установили минимальный размер финансирования одной сделки в размере 1 млн. драмов.
(?)Внедряя новую услугу, банк определил компании, с которыми готов сотрудничать. Расширился ли их список?
(!)Как было объявлено раннее, Америабанк опубликовал список 11 крупных компании, с которыми он готов сотрудничать финансируя их поставщиков. И так, в список вошли: ЗАО «'Международные аэропорты – Армения», ЗАО «Армения телефон компани», ЗАО «Ереванский коньячный завод», ЗАО «Ереванджур», ЗАО «Зангезурский медно- молибденовый комбинат», ЗАО «Электрические сети Армении», ЗАО «АрмРосгазпром», ЗАО «ААЭС», ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», ЗАО «К-телеком» и ЗАО «Русал-Арменал. До 15 декабря текущего года мы намерены расширить этот список. В него войдут компании из различных отраслей экономики, в том числе крупные розничные сети, так как интерес к классическому факторингу растет.
(?)С целью ознакомления потенциальных потребителей Америабанк проводит семинары. Расскажите, какие вопросы, связанные с новым продуктом финансирования, наиболее заинтересовали участников семинара?
(!)Факторинговое финансирование имеет широкую известность на международном банковском рынке. Учитывая тот факт, что факторинг является сравнительно новым продуктом в банковской системе Армении, так как активно стал развиваться с 2008г., Америабанк стал инициатором проведения семинаров, для более детального ознакомления с данным продуктом. В ноябре мы провели три семинара, в которых принимали участие компании различных отраслей, в частности: строительные компании, производители лекарств, телекомпании, рекламные агентства, производители электроэнергии, грузоперевозчики, импортеры, производители продуктов питания и.т.д. Участники семинара в основном задавали вопросы технического характера. Они также интересовались тем, почему в список вошли именно вышеуказанные компании и когда банк намерен его расширить? Как уже отметили, в ближайшее время обновленный список будет опубликован.
(?)Как Вы считаете, насколько востребован данный продукт на нашем финансовом рынке и кто является его потенциальным потребителем?
(!)Данный продукт сам по себе не является новостью для банковской системы. Америабанк, начиная с 2008 года, занимается предоставлением факторинговых услуг, а классический факторинг является одним из направлений, в рамках которого мы попытались сделать его более гибким, облегчив условия заключения сделки с учетом особенностей потенциальных клиентов. На сегодняшний день, безусловно, есть большой спрос на услугу факторингово финансирования, поскольку нет такой компании, которая не имела бы дебиторской задолженности, у которой нет сделки с отстрочкой платежа. Мы можем с уверенность сказать, что на нашем рынке есть большой потенциал для развития, и это только начало того, что мы намерены предложить своим клиентам. В конце года будут подведены итоги, насколько этот продукт был востребован. Хочу отметить, что мы не ставим ограничения на отдельные сферы экономики. Со временем, изучив рынок, мы также будем готовы предложить своим клиентам и другие разновидности факторинга, поскольку Америабанк всегда склонен выступать с инновационными продуктами финансирования.