9 Դեկտեմբեր 2010 - 10:07 AMT
Այսօր կառավարությունում ստորագրվել է աշխատանքային պայմանագիր` Վահրամ Ներսիսյանցին «Համահայկական բանկ» ԲԲԸ-ի գործադիր տնօրեն նշանակելու վերաբերյալ: Աշխատանքային պայմանագիրն ստորագրել են ՀՀ վարչապետ, «Համահայկական բանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը և ՀՀ նախագահի տնտեսական հարցերով գլխավոր խորհրդական Վահրամ Ներսիսյանցը:
Պայմանագրի ստորագրմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսում Վահրամ Ներսիսյանցը պարզաբանումներ է տվել Համահայկական բանկի գործունեության և նպատակների վերաբերյալ: Նա նշել է, որ Համահայկական բանկ առևտրային բանկ չէ և նախատեսում է երկարաժամկետ ներդրումներ արտահանումը և ներկրումը խթանող կազմակերպություններում, որոնք ապահովելու են մրցունակություն համաշխարհային շուկայում: Ներսիսյանցի խոսքով, բանկի հետագա ծրագրերում նախատեսվում է վարկերի և ներդրումների ձևով կիրառել նաև Սփյուռքում: Վահրամ Ներսիսյանցը նշել է, որ «Համահայկական բանկի կանոնադրական կապիտալը 100 մլն դոլար է, որից 20 մլն տրամադրվել է պետության կողմից, իսկ մնացածը մենք կլրացնենք միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից կամ այլ մասնավոր աղբյուրներից»: Բանկի գործունեության առաջնահերթություններից կլինեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բժշկական, կրթական և զբոսաշրջային ոլորտները:

9 Декабрь 2010 - 10:07 AMT
Всеармянский банк создан с целью стимулирования экспорта произведенной в Армении продукции на международные рынки, обеспечивая при этом ее высокую конкурентоспособность. Об это 9 декабря на брифинге в пресс-центре правительства РА сообщил новоназначенный исполнительный директор Всеармянского банка Ваграм Нерсесянц. По его словам, Банк не будет входить в поле деятельности коммерческих банков, а будет предоставлять кредиты и осуществлять инвестиции в долгосрочные проекты, направленные на развитие Армении.
Ваграм Нерсесянц сообщил, что уставной капитал Всеармянского банка составит 100 млн. долларов, из которых 20 млн. долларов внесет государство, а остальная часть будет привлечена от международных структур и частного сектора. В связи с этим его глава подчеркнул, что деятельность банка должна быть корректной и прозрачной, чтобы не было вмешательства политических и иных сил, что позволит создать Банку завоевать славу и достичь успехов.
Приоритетными направлениями деятельности Всеармянского банка будут IT-сфера, здравоохранение, образование и туризм, где значительная доля участия будет приходиться на частный сектор.