Հայաստանում տնտեսական ճգնաժամը համաշխարհային ճգնաժամի հետևանք է, որի պատճառով այն կախված է լինելու միջազգային միտումներից: Այդ մասին դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Համահայկական բանկի նորանշանակ գործադիր տնօրեն Վահրամ Ներսիսյանցը: «Չեմ կարծում, որ համաշխարհային ճգնաժամի խնդիրները լուծված են, մասնավորապես Եվրապայում, քանի որ շատ երկրներում կան լուրջ խնդիրներ»,- ասել է նա:
Ներսիսյանցը մի շարք երկրներ փրկելու համար դեֆոլտի մասին որոշումները բավարար չի համարում, մասնավորապես, դա վերաբերվում է Հունաստանին, որտեղ արտաքին պարտքը ՀՆԱ նկատմամբ կազմում է 150 տոկոս: «Մենք պետք է պատրաստ լինենք ճգնաժամի նոր ալիքներին դիմակայելու համար»,- ասել է տնտեսագետը և հավելել, որ ՀՀ վարչապետի տնտեսական խումբը բավական հաջողություններ ունի այս ուղղությամբ և կարող է լավագույնս մոտենալ այդ խնդիրների լուծմանը:

9 Декабрь 2010 - 10:58 AMT
Экономический кризис в Армении является следствием возникшего мирового кризиса, в силу чего его преодоление будет зависеть от международных тенденций. Об этом 9 декабря на брифинге в пресс-центре правительства РА сказал новоназначенный исполнительный директор Всеармянского банка Ваграм Нерсесянц. «Я не думаю, что проблемы мирового кризиса решены, в частности в Европе, поскольку во многих странах есть серьезные проблемы», – сказал он.
Ваграм Нерсесянц не считает решения, которые были приняты для спасения ряда стран от дефолта, достаточными, в частности это касается Греции, где внешний госдолг составляет 150% по отношению к ВВП. Экономист сравнил нынешнюю мировую экономическую ситуацию в Европе с тем кризисом, который был в Латинской Америке в 80-х гг. «Мы сейчас должны быть готовы к противостоянию новым возможным волнам кризиса», – сказал экономист. В связи с этим он добавил, что экономическая группа премьер-министра РА достаточно преуспела в этом направлении и сможет подойти к решению этих проблем наилучшим образом.