ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության առաջարկությունը գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության մասին մերժվեց բյուջեում անհրաժեշտ միջոցների բացակայության պատճառով: Ինչպես մամլո ասուլիսում հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Ռուզան Առաքելյանը, ուղղումներով նախատեսվում է հավելավճարներ սահմանել գիտաշխատողների կենսաթոշակների համար:
Տվյալ ուղղմները կյանքի կոչելու համար հարկավոր է շուրջ 700 մլն դրամ: Ինչպես գտնում է Ռուզան Առաքելյանը, գումարն այնքան էլ խոշոր չէ պետության համար: «Գոյություն ունեն միջնաժամկետ ծրագրեր, որոնց միջոցով կարելի է հատկացնել այդ գումարը: Մենք ասում ենք, որ մեզ համար առաջնային են գիտության ու տեխնոլոգիաների ոլորտները: Լրացուցիչ խրախուսումը կարող է խթանել տարեց գիտնականներին շարունակել ղբաղվել գիտությամբ»,-ասել է Ռուզան Առաքելյանը:
Մինչդեռ, ինչպես նշել է ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Կարինե Աճեմյանը, մերժումը պայմանավորված էր նրանով, որ դա անարդարացի կլիներ մյուս կենսաթոշակառուների համար: Ըստ նրա, կենսաթոշակառու գիտնականների թիվը Հայաստանում մոտ 3 հազար է, այն դեպքում, երբ կենսաթոշակառուների ընդհանուր քանակաը 540 հազար է: Ըստ պատգամավորի, այս առաջարկը պետք է քննարկել ընդհանուր կենսաթոշակային բարեփոխումների համատեքստում:

Предложение парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” о внесениях поправок в закон о научной и научно-технической деятельности было отклонено по причине отсутствия необходимых средств в бюджете. Как сообщила в ходе пресс-конференции депутат от АРФ “Дашнакцутюн” Рузан Аракелян, поправки, в частности, предполагали дополнительные выплаты к пенсиям научных сотрудников. Для реализации данных поправок необходимо порядка 700 млн драмов. Как считает Рузан Аракелян, данная сумма не является слишком крупной для государства. “Существуют среднесрочные программы, посредством которых возможно предоставить эту сумму. Мы говорим, что для нас являются приоритетными сферы науки и технологий. Дополнительное поощрение может стимулировать пожилых ученых продолжать заниматься наукой”, – сказала Рузан Аракелян. Как отмечено в проекте поправок, размер выплат к пенсиям ученых должно определить правительство, исходя из финансовых возможностей.
Между тем, как отметила представитель фракции РПА Карине Ачемян, отказ был обусловлен и тем, что данные поправки могут показаться несправедливыми по отношению к другим пенсионерам. По ее словам, число ученых-пенсионеров в Армении составляет порядка 3 тыс. человек, в то время как общее число пенсионеров в стране – 540 тыс. По мнению депутата, данное предложение необходимо рассматривать в контексте реформы пенсионной системы в целом, которая намечена на 2011 год.