10 Դեկտեմբեր 2010 - 13:53 AMT
Մաքսային ծառայությունների կառավարման արդյունավետության և թափանցիկության բարձրացումը 2009-2012թթ. հակակոռուպցիոն ռազմավարության կարևորագության խնդիրներից է, որը գտնվում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ուշադրության կենտրոնում, գրասենյակի և Մաքսային գործակալների ասոցիացիայի համատեղ խորհրդաժողովում ասել է Հայաստանում ԵԱՀԿ ներկայացուցչության ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը: Նա նշել է, որ հակակոռուպցիոն ռազմավարության նախանշված լուծումներից է ազգային գործակալների ինստիտուտի ստեղծումը և ներմուծումը: «Մեր ծրագրի նպատակն է կառավարման և խորհրդատվական առցանց գիտելիքների պլատֆորմի ստեղծումը, որոնք թույլ կտան մաքսային խնդիրների հետ բախվող տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրել պրոֆեսիոնալ, հստակ և թափանցիկ ծառայություններ»,- ասել է նա:
Կապինոսը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում ստեղծվելու է հզոր և արդյունավետ մաքսային համակարգ, որը երկրի բնակչությանը տրամադրելու է պրոֆեսիոնալ ծառայություններ:
Իր հերթին, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դդ Լյուցենբերգերը նշել է,որ Հայաստանի մաքսային համակարգի բարեփոխումները նպաստելու են առևտրի զարգացմանը:« Մաքսային համակարգում հսկողությունը և հավաքագրումը պետք է նպաստեն ապրանքային հոսքերի ավելացմանը, այլ ոչ թե արգելքներ ստեղծեն: Դրա համար հսկիչ անցումային կետերը պետք է հագեցնել լավ սարքավորումներով»,- ասել է նա:

Повышение эффективности и прозрачности управления таможенными услугами является одной из важнейших задач антикоррупционной стратегии на 2009-2012 гг., которая находится в центре внимания ереванского офиса ОБСЕ, сказал на совместной конференции офиса и Ассоциации таможенных брокеров, глава представительства ОБСЕ в Армении Сергей Капинос. В связи с этим он добавил, что одним из решений, отмеченных в антикоррупционной стратегии, является создание и внедрение института национальных брокеров. «Целью нашей программы является создание платформы управленческих и консалтинговых интерактивных знаний, которые позволят предоставить хозяйствующим субъектам, сталкивающимся с таможенными проблемами, профессиональные, точные, прозрачные и своевременные услуги», – сказал он.
Капинос выразил надежду, что в Армении будет создана мощная и эффективная таможенная система, которая будет предоставлять профессиональные услуги населению страны.
В свою очередь, руководитель делегации ЕС в Армении Рауль де Люценбергер сказал, что все реформы в таможенной системе должны способствовать развитию торговли. «Контроль и сборы в таможенной системе должны способствовать увеличению товарных потоков, а не создавать помехи. Для этого необходимо оснащать пропускные пункты хорошим оборудованием, в том числе для того, чтобы обеспечить бесперебойную связь между собой и с Ереваном», – сказал он.