10 Դեկտեմբեր 2010 - 14:05 AMT
ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության փոխդեսպան Քրիստոֆ Բրոյնիգին և «Մրցակցային և պետական օժանդակության կիրարկումը Հայաստանում» Թվինինգ ծրագրի մշտական խորհրդատու Գունդա Շումանին:
Հանդիպման ընթացքում հիմնականում քննարկվել են ծրագրի շրջանակներում համագործակցության խնդիրները: Արտակ Շաբոյանը, կարևորելով ծրագիրը, նշեց, որ Թվինինգ ծրագրի պայմանագրի նախագծման աշխատանքները դրական ազդեցություն են ունեցել նաև Հանձնաժողովի գործունեության եռամյա ռազմավարության մշակման համար:
Հանձնաժողովի նախագահն արտասահմանյան հյուրերին նաև տեղեկացրեց, որ արդեն Ազգային Ժողովում է գտնվում Հայաստանի մրցակցային օրենսդրության փոփոխության նախագիծը, որը նախատեսվում է ընդունել մոտ ապագայում, իսկ առաջիկայում մեկնարկող Թվինինգի ծրագրի գործառույթները հնարավորություն կտան զուգահեռաբար ընդլայնել Հանձնաժողովի մասնագետների կարողությունները, ինչն էլ կնպաստի օրենսդրության կիրարկման ուղղությամբ ԵՄ չափանիշների որդեգրմանը և երկրում մրցակցության իրավիճակի բարելավմանը:
Արտակ Շաբոյանը ցավով նշեց, որ չնայած գործադրված երկկողմ ջանքերին, պայմանագրի ստորագրումը, որոշակի տեխնիկական խնդիրներով պայմանավորված, հետաձգվում է: Սակայն ԵՄ գործըկերները դրական գնահատեցին երկկողմ ջանքերը միաժամանակ ընդգծելով, որ կողմերը պահպանել են բոլոր նախանշված ժամկետները և պատրաստակամություն հայտնեցին պայմանագրի ստորագրումից անմիջապես հետո` փետրվարին անցկացնել ծրագրի մեկնարկային համաժողով` բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ, հաղորդում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը:

Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артак Шабоян встретился с вице-послом Германии в Армении Кристофом Бройнингом и постоянным советником программы Twinning «Применение конкурентоспособного и государственного содействия в Армении» Гундой Шуманом.
В ходе встречи стороны обсудили проблемы сотрудничества в рамках программы. Придав важность программе, Артак Шабоян отметил, что проектные работы по соглашению программы Twinning положительно сказались и на разработке квартальной стратегии Комиссии.
Артак Шабоян сообщил, что в парламенте уже находится проект изменения законодательства, регулирующего сферу конкуренции в стране, принятие которого ожидается в ближайшем будущем. При этом он добавил, что старт программы позволит одновременно расширить возможности специалистов Комиссии.
В свою очередь партнеры по ЕС положительно оценили подготовительные работы подписания соглашения, высказав готовность организовать в феврале конференцию по старту программы с участием всех заинтересованных сторон, сообщает пресс-служба ГКЗЭК.