Դեկտեմբերի 10-ին Երևանում իր աշխատանքն է սկսել հայ-ղազախական գործարար համաժողովը, որն անցնում է Ղազախստանի կառավարության նախաձեռնությամբ և Հայաստանի արդյունաբերողների ու գործարարների միության աջակցությամբ: «Այսօրվա գործարար համաժողովն ուղղված է Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացմանը, երկու պետությունների հետագա զարգացման ու ներուժի օգտագործման նոր ուղղությունների ու հնարավորությունների որոնմանը»,-ասել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Աիմդոս Բոզժիգիտովը: Ըստ նրա, համաժողովում կներկայացվի Ղազախստանի պետական ծրագիրը 2010-14թթ. արագացված ինովացիոն արդյունաբերական զարգացման և ներդրումային նախագծերի վերաբերյալ:
Դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստասնում մեծ գիտական բազա է պահպանվել, որը մեծ ներդրումային ներուժ ունի: «Մենք կցանկանայինք կիրառել Հայաստանում պահանջարկ չգտած ինովացիաները»,-ասել է նա: Երկկողմ համագործակցության ներուժը Աիմդոս Բոզժիգիտովը տեսնում է մետաղագործության, բազալտի մանրաթելից խողովակների արտադրության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության ոլորտում:
Բոզժիգիտովն ասել է, որ հայ-ղազախական գործարար համաժողովին հրավիրվել են Սփյուռքի ներկայացուցիչներ, որոնք հետաքրքրված են ներդրումային ծրագրերի զարգացմամբ:

10 Декабрь 2010 - 14:06 AMT
10 декабря в Ереване начал работу армяно-казахский бизнес-форум, который проходит по инициативе правительства Казахстана и при поддержке Союза промышленников и предпринимателей Армении. «Сегодняшний бизнес-форум нацелен на развитие торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Казахстаном, поиск новых путей и возможностей дальнейшего развития и использования потенциала двух наших государств», – сказал посол Казахстана в Армении Аимдос Бозжигитов. По его словам, на форуме будет представлена государственная программа Казахстана по форсированному индустриальному инновационному развитию на 2010-2014 гг. и инвестиционным проектам.
В связи с этим посол подчеркнул, что в Армении сохранилась большая научная база, имеющая большой инвестиционный потенциал. «Мы бы хотели невостребованные в Армении инновации применить в Казахстане», – сказал он. Потенциал двустороннего сотрудничества Аимдос Бозжигитов видит в области металлургии, нефтегазовой промышленности, в частности, производстве труб из базальтового волокна, области энергетик – малые ГЭС, сельского хозяйства. «У нас есть большой комплект предложений именно по инвестиционным проектам», – добавил он.
Аимдос Бозжигитов также сообщил, что для участия в армяно-казахском бизнес-форуме были приглашены представители Диаспоры, проявляющие интерес к программам инвестиционного развития.