10 Դեկտեմբեր 2010 - 14:40 AMT
«Յուրաքանչյուր տարի հարցման ենթարկված Հայաստանի ավելի շատ քաղաքացիներ են համարում, որ կոռուպցիան կյանիք մի մասն է ևհաշտվել են դրա հետ: Սա բացասական միտում է»,-դեկտեմբերի 10-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոնի (CRRC) նախաձեռնողական տվյալների և մեթոդաբանական կուրսերի ծրագրերի մասով ղեկավար Եվգենիա Պատուրյանը՝ ներկայացնելով 2008-2010թ. Հայաստանում անցկացված հասարակական կարծիքի երեք ուսումնասիրությունների արդյունքները, որ CRRC-ն անց է կացրել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) «Հակակոռուպցիոն գործունեության մոբիլիզացում» ծրագրի հետ համատեղ:
Միևնույն ժամանակ ՀՀ բնակչության 82 տոկոսը կոռուպցիան լուրջ խնդիր է համարում, իսկ 65 տոկոսը գտնում է, որ դա բնական երևույթ է: 31 տոկոսի համար կաշառք տալու կարող է դրդել խնդրի լուծման այլ ելքի բացակայությունը: Եվս 28 տոկոսը գտնում է, որ կաշառքն արագացնում է խնդրի լուծումը:

«С каждым годом все больше и больше опрошенных в Армении людей считают, что коррупция – это правда жизни, и с этим ничего не поделаешь. Это отрицательная тенденция», – сказала 10 декабря на пресс-конференции в Ереване руководитель программы Кавказского исследовательского ресурсного центра (CRRC) Евгения Патурян, представляя результаты трех исследований общественного мнения населения Армении с 2008 по 2010 годы, проведенного CRRC совместно с программой USAID «Мобилизация действий против коррупции» (MAAC).
В то же время 82% населения Армении считают, что коррупция является серьезной задачей, а 65% – что для страны это естественное явление. Кроме того, поводом, толкающим людей на дачу взятки, для 31% респондентов является отсутствие другого пути решения задачи. Еще 28% считают, что взятки ускоряют процесс решения задач, 13% – чтобы избежать наказания.