11 Դեկտեմբեր 2010 - 10:08 AMT
2011թ. ՀՀ պետբյուջեն կազմում է 1,1 տրիլիոն դրամ: Բյուջեի եկամտային մասը կհասնի 852 մլրդ դրամի: Բյուջեի դեֆիցիտը կպահպանվի նաև 2011թ.՝ կազմելով 148 մլրդ դրամ: Պետբյուջեի ծախսերի և եկամուտների հատվածն ավելացել է 2.4 մլրդ դրամով, պաշտպանական ծախսերն ավելացել են 5-6 մլրդ դրամով:
«Վստահ եղեք, այդ ռիսկերը կառավարության ուշադրության կենտրոնում են և մենք ամեն ին կանենք դրանք նվազեցնելու համար»,-ասել է վարչապետը: Սարգսյանը կրկին հաստատել է, որ 2011թ. պետբյուջեն ունի հստակ սոցիալական ուղղվածություն՝ կոչ անելով քվեարկել բյուջեի ընդունման օգտին:
Հայաստանի խորհրդարանում շարունակվում են 2011-ի պետբյուջեի նախագծի շուրջ քննարկումները: Հանդես գալով ՀՀ խորհրդարանում` ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հայտարարել է, որ 2011-ի պետբյուջեի նախագիծը նախաձեռնող չէ: «Պետբյուջեի նախագիծը չի խրախուսում տնտեսական մրցակցությունը, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացումը:
Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում անհրաժեշտ է մշակել նոր սոցիալ-տնտեսական ռազմավարություն»,- ասել է Մինասյանը և հավելել, որ ՀՅԴ-ն քվեարկելու է բյուջեի նախագծի «դեմ»: Իր հերթին, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը հայտարարել է, որ խմբակցությունը ողջունում է բյուջեի վերջնական նախագծում պաշտպանական ծախսերի ծավալի ավելացումը, բայց միաժամանակ նշել է, որ չի կարելի բավարարվել ձեռք բերվածով: ՀՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը հայտարարել է, որ հանձնաժողովը կքվեարկի նախագծի ընդունման օգտին: Պետբյուջեի նախագիծը պաշտպանում է նաև «Օրինաց երկիր» խմբակցությունը: իր հերթին, ՀՀ ԱԺ խոսնակը կոչ է արել պատգամավորներին քվեարկել պետբյուջեի նախագծի ընդունման օգտին, հայտարարելով, որ դա բխում է Հայաստանի ազգային շահերից:
2011 թվականին ՀՀ կառավարության սոցիալ-տնտեսական քաղաքականությունը հիմնականում միտված է լինելու հակաճգնաժամային քաղաքականությունից դեպի կայուն տնտեսական զարգացմանը վերադառնալուն` իրականացնելով զարգացմանն ուղղված առաջնահերթ բարեփոխումներ, ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ՀՀ Ազգային Ժողովում ներկայացնելով 2011 թվականի բյուջեի նախագիծը: «ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը 2011 թվականին հիմնականում նպատակաուղղված է լինելու տնտեսության դիվերսիֆիկացման խորացմանը և արտահանման կողմնորոշման ընդլայնմանը, իրականացվող տնտեսական քաղաքականության սոցիալական ուղղվածության խորացմանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, գործարար և ներդրումային միջավայրի էական բարելավմանը, տնտեսական աճն ապահովելու համար լրացուցիչ խթանների բացահայտմանն ու ներդրմանը` զուգահեռաբար իրականացնելով զարգացմանն ուղղված արդեն իսկ մեկնարկած բարեփոխումները և առաջնահերթ քաղաքականությունները»,- հայտնել է վարչապետն իր խոսքում: Մասնավորապես, գնաճը 12-ամսյա թիրախով կանխատեսվում է 4%-ի շրջանակներում` 1.5 տոկոսանոց միջանցքում, իսկ ՀՀ 2011 թվականի պետական բյուջեի ծախսերի առումով նախատեսվում է իրականացնել բյուջետային դեֆիցիտի ծրագիր, որը ենթադրում է, որ դեֆիցիտը չի գերազանցելու 4% տոկոսը։ Դեֆիցիտը հիմնականում կֆինանսավորվի փոխառու միջոցներով, ներքին և արտաքին ռեսուրսների հաշվին, ընդ որում` 86.8 տոկոս բաժին կընկնի արտաքին պարտքին և 2011 թվականի վերջում կանխատեսում են ունենալ 4305.1 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով արտաքին պարտք։ Արտաքին պետական պարտքի այսպիսի բեռը բնութագրվում է որպես նվազ կամ միջին հարկային բեռ և, մեր գնահատականներով, այն իր մեջ սպասարկման վտանգներ չի պարունակում։
2011 թվականի պետական բյուջեի նախագծի ծախսերում գերակշռող` 86.6 տոկոսը կշիռ են կազմում հետևյալ ոլորտներում`սոցիալական բնագավառներ` կրթություն, առողջապահություն, սոցապահովություն` 44.4 տոկոս; պաշտպանություն, հասարակական կարգի պահպանություն և ազգային անվտանգության ապահովում` 18.8 տոկոս, տնտեսության ճյուղեր` 15.6 տոկոս, համայնքների բյուջեներին պետական բյուջեից տրամադրվող պաշտոնական դրամաշնորհներ` 3.3 տոկոս, պետական պարտքի սպասարկում` 4.5տոկոս:Կառավարության` աղքատության հաղթահարմանն ուղղված ծրագրերով, բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման, սոցիալական արդարության, հասարակության բևեռացման վերացման, գիտակրթական համակարգի արդիականացման, կրթության մատչելիության ապահովման ռազմավարական ծրագրերով նախատեսված միջոցառումների ֆինանսավորման նպատակով 2011 թվականին համախառն ներքին արդյունքի հետ համեմատած 11.8 տոկոսի չափով ներդրումներ է նախատեսվում իրականացնել սոցիալական բնագավառի ճյուղերում:

11 Декабрь 2010 - 10:08 AMT
Госбюджет 2011 года составит в 1,1 триллиона драмов. Доходная часть бюджета составила 852 миллиардов драмов, а дефицит бюджета – 148 миллиардов драмов. Расходная и доходная часть госбюджета увеличены на 2,4 миллиарда драмов. Расходы аппарата были сокращены на 391 миллион драмов. Что касается оборонных расходов, то они увеличены на 5-6 миллиардов драмов. Увеличение оборонного бюджета было предложением президента страны и Республиканской партии Армении.
Принятию госбюджета как всегда предшествовали бурные обсуждения. В целом было представлено 616 предложений, из которых 216 предложений было принято. В частности, выступая в парламенте РА, депутат от АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян заявил, что проект госбюджета 2011 года не является инициативным, поскольку он не поощряет экономическую конкуренцию, развитие среднего и малого бизнеса. В условиях финансово-экономического кризиса необходимо разработать новую социально-экономическую стратегию. В свою очередь депутат от фракции “Процветающая Армения” Вартан Бостанджян заявил, что фракция приветствует увеличение объемов оборонных расходов в окончательной версии проекта бюджета, но в тоже время подчеркнул, что нельзя останавливаться на достигнутом.
Представляя в Национальном собрании РА проект бюджета на 2011 год премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что в 2011 году социально-экономическая политика правительства Армении в основном будет направлена на возврат от антикризисной политики к стабильному развитию экономики, а также будут проведены первоочередные реформы, направленные на развитие страны. Реализуемая макроэкономическая политика предполагает постепенное сокращение бюджетного дефицита, ограничение темпов роста госдолга, режим плавающего курса. В частности, целевой уровень инфляции в следующем году составит 4%. В связи с расходами бюджета предполагается реализовать программу бюджетного дефицита, которая предполагает, что дефицит не превысит 4%. Согласно прогнозам, внешний долг к концу 2011 года составит $4305,1 млн. Такой уровень внешнего долга является средним или низким кредитным бременем, который не содержит угроз по его обслуживанию. Особое внимание будет уделено повышению уровня собираемости бюджетных доходов, что является одним из приоритетных направлений налогово-бюджетной политики.
Таким образом, госбюджет 2011 года будет иметь четкую социальную направленность. Согласно проекту, 86,6% расходов бюджета будут направлены в следующие сферы: социальная – образование, здравоохранение, соцобеспечение – 44,4%; оборона, обеспечение общественного порядка и безопасности – 18,8%; сферы экономики – 15,6%; официальные гранты для бюджетов общин – 3,3%; обслуживание госдолга – 4,5%. С целью финансирования программ правительства Армении по преодолению бедности, повышению уровня жизни населения, социальной справедливости, преодолению поляризации общества, обеспечению доступности образования, предполагается инвестировать в социальную сферу средства в размере 11,8% от ВВП.