«Հայաստանի տնտեսության աճի նոր մոդելի էությունը արտահանման ավելացման մեջ է. այն ամենն, ինչ ստեղծվում է Հայաստանում արտադրության ու ծառայությունների ոլորտում պետք է ենթակա լինի արտահանման, այսինքն մրցունակ լինի միջազգային շուկաներում»,-ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար «b>Ներսես Երիցյանը «Հայաստանում արտահանման խթանման խնդիրները» խորհրդաժողովի բացմանը:
Ըստ նրա, ճգնաժամը բացահայտեց, որ առանց Հայաստանի տնտեսության հիմնական խնդիրների լուծման, երկիրը չի կարողանա կայուն աճ ապահովել հաջորդ տասնամյակում: «Մյուս երկրների փորձը, որոնք ավելի լավ դիմակայեցին ճգնաժամին, ցույց տվեց, որ որքան շատ է արտահանում երկիրը, այնքան լավ է նա դիմակայում ճգնաժամերին: Դա նշանակում է, որ Հայաստանը պետք է ավելացնի գլոբալ մրցունակությունը, իր ապրանքներն համաշխարհային շուկա հանելու հնարավորություններն ու ունակությունները: Այդ նպատակով մենք պետք է օրինակ վերցնենք զարգացած երկրների տնտեսություններից»,-ասել է նախարարը:
Երիցյանը հավելել է, որ արտահանումը խթանելու համար Հայաստանը պետք է դիվերսիֆիկացնի տնտեսությունը, արդյունքում պարզելով տարբեր ոլորտներում արտահանման ներուժը: Սակայն, ըստ նրա, առաջին հերթին հարկավոր է համոզվել, որ բիզնեսն ու ներդրումային միջավայրը բավարար են այդ գաղափարների իրագործման համար:

«Суть новой модели роста экономики Армении состоит в увеличении экспорта: все, что мы создаем в сфере производства и услуг должно подлежать экспорту, то есть быть конкурентоспособными на международных рынках», – сказал министр экономики Армении Нерсес Ерицян на открытии конференции – «Задачи стимулирования экспорта Армении».
По его словам, кризис выявил, что без решения основных проблем экономики Армения не сможет обеспечить ее стабильный рост в течение следующего десятилетия. «Опыт других стран, которые лучше противостояли кризису, показал, что чем больше экспортоориентирована страна, тем она лучше противостоит кризисам. Для нас это значит, что нужно увеличить глобальную конкурентоспособность Армении, возможности и способности экспортировать свои товары на мировой рынок. С этой целью мы должны измениться и равняться на экономики развитых стран», – сказал министр.
Ерицян добавил, что важнейшей целью Армении для увеличения экспорта является диверсификация экономики, а в результате этого выявление экспортного потенциала различных сфер. Однако, по его словам, прежде всего нужно убедиться, что бизнес и инвестиционная среда достаточны для реализации данных идей.