11 Դեկտեմբեր 2010 - 12:42 AMT
Հայաստանից արտահանման խթանման համար հարկավոր է պարզել, թե որ ձեռնարկությունները կարող են արտահանել իրենց արտադրանքը, և աջակցել նրանց զարգացմանը, ինչպես նաև խթանել միջազգային ընկերությունների մուտքը երկիր, ինչը թույլ կտա ապահովել գիտությունների ու տեխնոլոգիաների փոխանցումը ՀՀ-ին: Նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը` ելույթ ունենալով «Արտահանման խթանման խնդիրները Հայաստանում» խորհրդարժողովում: «Մեր շուկան փոքր է և միայն ներքին սպառողի համար նախատեսված արտադրությունն ապագա չի կարող ունենալ: Միջազգային շուկաները անսահմանափակ պահանջարկ կարող են ներկայացնել հայ արտադրողներին»,-ասել է նա:
Իր հերթին, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լյուցենբերգերը ասել է, որ Եվրամիությունը, բացի նրանից, որ ցածր հարկեր է սահմանել հայկական արտադրանքի համար, նպաստում է նաև բարեփոխումների իրականացմանը մաքսային համակարգում, ինչը թույլ կտա պարզեցնել անցակետերով անցնելու կարգը և կրճատել կոռուպցիան: «Մենք կարող ենք ունենալ առևտրի պարզեցված երկկողմ պայմանագիր: ԵՄ-ի տրամադրած GSP+ համակարգը միակողմանի է, իսկ Հայաստանն իր կողմից պետք է նվազեցնի սակագները՝ համապատասխանելու համար ԵՄ չափանիշներին: Երկիրը պետք է լուրջ աշխատանք կատարի համապատասխանելու համար ԵՄ չափանիշներին»,-ասել է նա:
Բացի այդ, Լյուցենբերգերը գտնում է, որ Հայաստանը պետք է բարելավի գործարար մթնոլորտն ու կենտրոնանա արտահանման վրա, քանի որ դա է երկրի ապագան:

Для увеличения экспорта из Армении нужно выявить предприятия, имеющие возможность экспортировать свой товар, и способствовать их развитию, а также стимулировать вход международных компаний в страну, что позволит обеспечить передачу знаний и технологий в РА. Такое мнение высказал министр экономики Армении Нерсес Ерицян, выступая на конференции «Задачи стимулирования экспорта Армении». «Наш рынок слишком маленький и производство только для внутреннего потребления не может иметь будущего. Международные рынки создают неограниченный спрос для армянских производителей», – сказал он.
В свою очередь, руководитель делегации ЕС в Армении Рауль де Люценбергер сказал, что Евросоюз помимо того, что установил для армянской продукции более низкие налоги, также способствует реализации реформ в таможенной системе республики, что позволит упростить процедуру прохождения через пропускные пункты и сократить коррупцию. «Мы можем иметь упрощенный двусторонний договор торговли. Предоставленная ЕС льготная система GSP+ является односторонней, а Армения со своей стороны должна снизить свои тарифы, чтобы соответствовать нашим стандартам. Республика должна выполнить серьезную работу, чтобы соответствовать европейским стандартам», – сказал он.
Кроме того, Люценбергер считает, что Армении нужно также улучшить бизнес-климат внутри страны и сконцентрироваться на экспорте, так как это – будущее страны.