Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ներկայացուցիչների ցածր արտադրողականությունը և անմրցունակությունը թույլ չեն տալիս արտահանել իրենց արտադրանքը երկրի սահմաններից դուրս: Այդ մասին դեկտեմբերի 14-ին մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության գործադիր տնօրեն Գագիկ Մակարյանը: «2009-ին բնակչության շարքում անցկացված հետազոտությունների համաձայն Հայաստանում գրանցված ՓՄՁ-ների միայն 9 տոկոսը կարող է արտահանել իր արտադրանքը»,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, այսօր ՓՄՁ-ի, որոնք երկրում 130-ն են, բաժինը Հայաստանի ՀՆԱ-ում կազմում է 42 տոկոս, և նրանք լուրջ ավանդ չունեն ՀՆԱ կազմի մեջ: Ինչ վերաբերվում է այս ոլորտում զբաղվածությանը, ապա այդ ցուցանիշը կազմում է շուրջ 220-250 հազար մարդ:
Խոսելով ՓՄՁ ոլորտում առկա առաջնահերթ խնդիրների մասին` Գագիկ Մակարյանը նշել է, որ տնտեսվարող սուբյեկտները բիզնես վարելու համար բավարար գիտելիքներ չունեն, մասնավորապես, մենեջմենտի և օրենսդրության հարցերում: Ավելին, ՓՄՁ-ներն հաճախ բախվում են վարկային միջոցներ ստանալու դժվարությունների հետ, քանի որ բանկերը դժվարությամբ են նրանց ֆինանսավորում` նախապատվություն տալով խոշոր տնտեսվարող սուբյեկտներին:

14 Декабрь 2010 - 11:19 AMT
Низкая производительность и неконкурентоспосбность представителей малого и среднего бизнеса не позволяют им экспортировать свою продукцию за пределы страны. Об этом на пресс-конференции 14 декабря сказал исполнительный директор Союза промышленников и предпринимателей Армении (СППА) Гагик Макарян. «Соглано проведенным в 2009 году исследованиям только 9% от всех зарегистрированных МСБ могут экспортировать свою продукцию», – сказал он.
По его словам, на сегодняшний день доля предприятий МСБ, которых в стране 130 тыс., в ВВП Армении составляет 42%, и они не имеют серьезного вклада в структуру ВВП. Что же касается занятости в этой сфере, то этот показатель составляет порядка 220-250 тыс. человек.
Говоря о первоочередных проблемах, существующих в сфере малого и среднего бизнеса, Гагик Макарян отметил, что хозсубъекты не владеют достаточными знаниями ведения бизнеса, в частности, в вопросах менеджмента и законодательства. Более того, представители МСБ зачастую сталкиваются с трудностями получения кредитных средств, поскольку банки сами с небольшой охотой идут на их финансирование, отдавая предпочтение крупным хозсубъектам. В связи с этим исполнительный директор СППА добавил, что представители МСБ не могут должным образом представить бизнес-план и необходимый пакет документов для получения кредита в банке.