Պարտադիր ավտոապահովագրությունը Հայաստանում պետք է ներդրվի ոչ հիմա, ոչ այս տնտեսական ու սոցիալական պայմաններում, գտնում է «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը: «Վարորդները հսկայական գումարներ են վճարում ավտոմեքենայի մաքսազերծման համար, ԱՊՊԱ պայմանագրի համար, գույքահարկ են մուծում, մուծում են նաև տեխզննման համար, որը չգիտես ինչու մասնավոր ընկերություն է իրականացնում, իսկ այդ միջոցները բյուջե չեն ուղղվում: Այսինքն, Հայաստանում ավտոմեքենան ոչ թե փոխադրամիջոց է, այլ որոշ ընկերությունների համար եկամուտի աղբյուր»,-ասել է նա: Մարտիրոսյանը նշել է, որ փոքր ԱՃՊ-ի դեպքում, երբ վնասը չի գերազանցում 30 հազար դրամը, ըստ ԱՊՊԱ-ի մասին օրենքի, այն չի փոխհատուցվելու:
«Ժառանգության» անդամ Լարիսա Ալավերդյանը գտնում է, որ սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների համար պետք է արտոնություններ սահմանվեն: «Օրենքում չկա այդ տարանջատումը՝ մեծ կամ փոքր քաղաք, սոցիալապես ապահով կամ անապահով շերտեր»,-ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյում PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել են, որ նվազագույն փոխհատուցում ԱՊՊԱ-ով չի սահմանվում, իսկ առավելագույնն անձնական վնասի դեպքում կազմում է 3 մլն դրամ յուրաքանչյուր տուժածի համար և 9 մլն դրամ՝ յուրաքանչյուր ԱՃՊ-ի համար: Իսկ առավելագույն փոխհատուցումը գույքային վնասի դեպքում կազմում է 1,5 մլն դրամ:

Обязательное автострахование в Армении должно было внедряться не сейчас и не в этих экономических и социальных условиях, считает председатель правления партии «Наследие» Армен Мартиросян. «Водители платят огромную сумму за растаможку автомобиля, за полис ОСАГО, налог на имущество, за технический осмотр, который по непонятным причинам проводит частная компания, и эти средства не направляются в бюджет. То есть, автомобиль стал не средством передвижения, а источником дохода, причем не государственного дохода», – сказал он. При этом Мартиросян отметил, что в случае ДТП мелких масштабов, когда размер ущерба не превышает 30 тыс. драмов, согласно закону об ОСАГО, он не будет возмещен, то есть страховые компании будут «наживаться» на этом законе.
Член партии «Наследие» Лариса Алавердян считает, что для жителей приграничных сел должны быть созданы преимущественные условия по ОСАГО. «В законе нет разделений – большой или маленький город, социально необеспеченные или обеспеченные слои населения», – добавила она.
В то же время в Бюро автостраховщиков Армении сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net, что минимального размера возмещения по ОСАГО нет, а максимальный размер в случае личного ущерба составляет 3 млн драмов на каждого пострадавшего и 9 млн драмов – на каждое ДТП. А максимальный размер возмещения в случае имущественного ущерба составляет 1,5 млн драмов.