14 Դեկտեմբեր 2010 - 13:04 AMT
Ֆրանսուա Ռոլան դյու Վիվիե. Բելգիայում հարկավոր է Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրենք ընդունել
Ժողովրդավարական հասարակությունները չպետք է մոռանան, որ 20-րդ դարի սկզբում միլիոնավոր հայեր ոչնչացվեցին միայն ազգային պատկանելության համար: Այդ մասին, ելույթ ունենալով Երևանում ընթացող «Ցեղասպանության հանցագործությունը. կանխարգելում, դատապարտում և հետևանքների վերացում» խորագրով միջազգային գիտաժողովում, հայտարարել է բելգիացի քաղաքական գործիչ, «Բելգիայի բարչեփոխիչների շարժում» կուսակցության ղեկավար Ֆրանսուա Ռոլան դյու Վիվիեն:
«Անշուշտ, Բելգիայի Սենատը 1998թ. մարտին բանաձև ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, սակայն այսօր մեր երկրում նման ողբերգությունների կանխարգելման համար համապատասխան օրենսդրության ընդունման անհրաժեշտություն կա: «Ես վստահ եմ, որ մի օր արևմտյան ժողովրդավարական հասարակություններում կընդունվեն պատժամիջոցներ, որոնք պատիժ կսահմանեն ցեղասպանությունների ժխտման համար»,-ասել է բելգիացի քաղաքական գործիչը:

14 December 2010 - 13:04 AMT
Francois Roelants du Vivier: law on criminalization of Armenian Genocide denial needs to be adopted in Belgium
Belgian politician Francois Roelants du Vivier said that democratic societies should not forget that millions of Armenians have been annihilated early in the 20th century only because of their ethnicity.
“Of course, the Belgian Senate adopted a resolution on the Armenian Genocide recognition in March 1998, but today a necessity is observed in our country to adopt a relevant law on this tragedy prevention,” he told the international conference “The Crime of Genocide: Prevention, condemnation and elimination of consequences” in Yerevan.
“I strongly believe that the day will come, when western democratic societies will adopt sanctions envisaging punishment for genocide denial,” said Vivier.