Դեկտեմբերի 14-ին Ծաղկաձորում մեկնարկել է Հեռահաղորդակցության միջազգային միության ԱՊՀ անդամ երկրների համար «Նոր տեխնոլոգիաները և նրանց ազդեցությունը կարգավորման վրա» թեմայով եռօրյա սեմինարը:
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության անունից բացման խոսքով հանդես է եկել փոխնախարար Վալտեր Մարությանը եւ նշել, որ Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկայի ազատականացումը վերջին հինգ տարիների ընթացքում բերել է ոչ միայն կապի ծառայությունների գների նվազեցման, այլ աննախադեպ ազդակ է հանդիսացել նոր տեխնոլոգիական լուծումների ներդրմանը:
Մասնավորապես, 2009թ.-ին բջջային կապի ծառայություններ մատուցող բոլոր երեք օպերատորների կողմից շահագործվել է 3-րդ սերնդի բջջային կապը, որը հնարավորություն է տվել ապահովելու մեկ վայրկյանում մի քանի մ/բիտ մուտքի արագություն և այսօր անլար մուտքը լարայինի ռեալ մրցակիցն է: Իսկ այս տարի ցանցին միանում է արդեն 4-րդ սերնդի բջջային կապը, որն ավելի կսրի մրցակցությունը և արդյունքում կբարելավվի որակը: Ֆիքսված հեռախոսակապն էլ իր հերթին ցուցաբերում է զարգացման նոր տեմպեր, Fiber To The Home տեխնոլոգիաների ներդրումով ներկայումս ապահովում են միանգամից երկրի մի քանի օպերատորներ:
Հեռահաղորդակցության միջազգային միության ԱՊՀ տարածաշրջանային ղեկավար Օրոզբեկ Կայկովը նշել է, որ յուրաքանչյուր երկրում ենթակառուցվածքների զարգացումը կախված է այդ ոլորտի կարգավորումից, այդ թվում` համապատասխան նախարարության եւ անկախ հանձնաժողովի գործառույթների հստակեցումից:
Նշենք, որ ավելի քան տաս երկիրների առաջատար մասնագետներ եռօրյա սեմինարի ընթացքում կներկայացնեն իրենց երկրների փորձը եւ ոլորտի զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաեւ այն խնդիրները, որոնք անհարժեշտ է լուծել նոր սերնդի ցանցերի ստեղծման եւ դրանց արդյուանվետ օգտագործման համար:

14 Декабрь 2010 - 14:09 AMT
Семинар “Новые технологии и их влияние на регулирование” стран СНГ – членов Международного Союза Электросвязи стартовал сегодня в Цахкадзоре. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе Министерства транспорта и связи РА. Как сказал в своем выступлении замминистра транспорта и связи РА Вальтер Марутян, тема семинара актуальна для Армении, а материалы, предоставленные ведущими специалистами послужат основой для принятия эффективных решений. Он также отметил, что либерализация армянского рынка телекоммуникаций за последние 5 лет привела не только к снижению цен на услуги связи, но и стала беспрецедентным сигналом к внедрению новых технологических решений. В частности, как сказал замминистра, в 2009 году все три оператора мобильной связи Армении приступили к эксплуатации мобильной связи третьего поколения (3G), а в этом году будет запущена передвижная связь на основе технологий четвертого поколения (4G), что еще больше обострит конкуренцию, которая в итоге должна привести к улучшению качества связи.
В области фиксированной связи также происходят активные изменения: связь по технологии Fiber To The Home уже предоставляют сразу несколько операторов, заявил Марутян. В трехдневном семинаре принимают участие ведущие специалисты свыше 10 стран, которые представят опыт своих стран, перспективы развития сферы связи, а также те проблемы, которые необходимо решить для создания и эффективной эксплуатации сетей нового поколения.