14 Դեկտեմբեր 2010 - 15:18 AMT
Դեկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացավ Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման խնդիրներին նվիրված խորհրդաժողով:
Քննարկման ընթացքում «Արմենիան Կապր Փրոգրամ» ընկերության տնօրեն Գագիկ Արզումանյանն ասաց, որ հանքավայրի շահագործումն 81 մարդու համար աշխատատեղ ապահովեց: «Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն մարզի տղամարդկանց մոտ 50%-ը գումար վաստակելու համար արտասահման է մեկնում, այսօր հանքավայրի շահագործման շնորհիվ ապահովված են մոտ 85 ընտանիքներ»,- հաղորդեց նա:
Արզումանյանի խոսքով, անտառների 357 հեկտարն անպայման վերականգնվելու է մոտակա տարիներին: «Բացի ծառատունկից անհրաժեշտ է առնվազն 5 տարի, և նման աշխատանքի արդյունքում անտառային գոտին ամբողջությամբ կվերականգնվի»,- ասաց նա:
Արզումանյանը նաև ավելացրեց, որ «մարդու ողջ գործունեությունը միշտ որոշակի վնաս է հասցրել շրջակա միջավայրին, և անհնար է շահագործել Թեղուտի հանքավայրը առանց որևէ բնապահպանական վնաս հասցնելու»: Ընդ որում` նա նշեց, որ տվյալ շրջանի ջրին նվազագույն վնաս է հասցվելու:

В Ереване 14 декабря состоялась конференция, на которой обсуждались вопросы по эксплуатации Тегутского медно-молибденового месторождения.
В ходе обсуждения исполнительный директор компании «Армениан Капр Програм» Гагик Арзуманян сказал, что эксплуатация месторождения дала возможность 81 человеку устроиться на работу. “По официальной статистике около 50% мужчин области уезжают на заработки за границу, сегодня благодаря эксплуатации месторождения около 85 семей обеспечены”, – сообщил он.
По словам Арзуманяна, 357 гектаров леса будут обязательно восстановлены в ближайшие годы. “Помимо посадки деревьев необходим уход хотя бы в течение 5 лет и, в результате такой работы, лесная зона будет полностью восстановлена”, – сказал он.
Арзуманян также добавил, что “вся деятельность человека всегда наносила окружающей среде определенный вред и невозможно проводить эксплуатацию Тегутского месторождения без того, чтобы не нанести никакого экологического вреда”. При этом он отметил, что воде данного района будет нанесен минимальный ущерб.