8 June 2001 - 16:32 AMT
. Ռուսաստանի խորհրդարանի ստորին պալատի պատվիրակությունը, որը գլխավորում է Պետական Դումայի նախագահ Գենադի Սելեզնեւը, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրավերով պաշտոնական այցով երեկ ուշ երեկոյան ժամանել է Հայաստան : Երեւանում, որտեղ Սելեզնեւն իր խոսքերով չի եղելլ արդեն չորս տարի, կքննարկվի երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները: Նախատեսված են Պետդումայի խոսնակի հանդիպումներ նախագահի, վարչապետի, խորհրդարանական հանձնաժողովների, խմբակցությունների եւ պատգամավորական խմբերի ներկայացուցիչների, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II-ի հետ: Պետդումայի պատվիրակության կազմում են ստորին պալատի բոլոր խմբակցությունների եւ պատգամավորական խմբերի ներկայացուցիչներ: Որեւէ համաձայնագրերի ստորագրում այցի ընթացքում չի նախատեսվում:
Երեւան ժամանելուց հետո, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, Սելեզնեւը չի բացառել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի կազմում Ռուսաստան-Բելառուս Միության մեջ ընդգրկելու հնարավորությունը: Պետդումայի խոսնակն ասաց. «Մենք, իհարկե, կքննարկենք այս հարցը մեր հայ բարեկամների հետ»:
Առավոտյան Գենադի Սելեզնեւը դասախոսություններով հանդես է եկել Հայաստանի Սլավոնական Համալսարանում: Օրվա երկրորդ կեսին նա այցելեց Էջմիածին, ուր նրան ընդունեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II-ը: Պետդումայի նախագահը հանդիպում ունեցավ նաեւ վարչապետ Անդրանիկ Մարքարյանի հետ:

. Делегация нижней палаты российского парламента, возглавляемая председателем Государственной Думы Геннадием Селезневым, вчера поздно вечером прибыла в Армению с официальным визитом по приглашению президента Роберта Кочаряна. На встречах в Ереване, где, по словам Селезнева, он не был уже четыре года, речь пойдет о потенциале развития отношений между двумя cтранами. Запланированы встречи спикера Госдумы с президентом, председателем парламента, премьер-министром Армении, с представителями парламентских фракций, комиссий и деппутатских групп. В составе делегации Госдумы депутаты от всех фракций и депутатских групп нижней палаты. Подписание каких-либо соглашений в ходе визита не предусмотрено.
Отвечая по прибытии в Ереван на вопросы журналистов Селезнев не исключил возможности подключения Нагорного Карабаха к Союзу Россия-Беларусь в составе Армении. Спикер Госдумы сказал: “С нашими армянскими друзьями, конечно, мы эту тему будем обсуждать”.
Геннадий Селезнев сегодня выступил с лекцией в Славянском университете Армении. Сегодня же он посетил Эчмиадзин, где его принял Католикос всех армян Гарегин второй. Спикер Госдумы встретился также с премьер-министром Андраником Маркаряном.