Baltijos informacinės sistemos լիտվական ընկերությունը հաջորդ տարի զբաղվելու է Հայաստանում ատոմային էլեկտրակայանի արդիականացմամբ: Գործարքի արժեքը կազմում է 3.45 մլն լիտ, հաղորդում է delfi.lt-ը:
«Ռուսաստանի կողմից 1976-ին կառուցված ԱԷԿ-ը չունի աշխատանքի դադարեցման ռեզերվային վթարային վահանակ և հետվթարային դիտարկման համակարգ: Մեր խնդիրն է ներմուծել այդ համակարգերը, որպեսզի ԱԷԿ-ը համապատասխանի անվտանգության ժամանակակից պահանջներին»,- ասել է Baltijos informacinės sistemos ընկերության գլխավոր տնօրեն Կաստիտիս Բուտկուսը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանում ԱԷԿ արդիականացման նախագիծն ընկերությանը ոչ միայն նոր փորձ կհաղորդի, այլ նաև ապագայում հաջող զարգացում կապահովի ԱՊՀ երկրներում:
«Մենք հաճախորդներ ունենք ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, սակայն, իմ կարծիքով, ԱՊՀ շուկան այնպիսին է, որ կարելի է շատ բան անել: Մենք նախատեսում ենք ապագայում աշխատել այս տարածաշրջանում. հիմա խոսքը գնում է Ղազախստանում, Ադրբեջանում և ԱՊՀ այլ երկրներում նոր նախագծերի մասին»,- նշել է նա:
Baltijos informacinės sistemos լիտվական ընկերությունը միակն է Լիտվայում, որը զբաղվում է ատոմային էներգետիկայի հսկողության և կառավարման համակարգերով:

15 Декабрь 2010 - 11:24 AMT
Компания литовского капитала Baltijos informacinės sistemos в следующем году будет заниматься модернизацией атомной электростанции в Армении. Стоимость сделки составляет 3,45 млн литов, сообщает delfi.lt.
"На построенной Россией в 1976 году АЭС в Армении нет резервного аварийного пульта остановки и системы поставарийного мониторинга. Наша задача – внедрить эти системы, чтобы АЭС отвечала всем современным требованиям безопасности АЭС", – сказал гендиректор Baltijos informacinės sistemos Каститис Буткус.
По словам Буткуса, проект модернизации АЭС в Армении даст компании не только новый опыт, но и в будущем обеспечит успешное развитие в странах СНГ.
"У нас есть клиенты в США, Великобритании, однако, по моему мнению, рынок СНГ такой, где можно много сделать. Мы планируем и в будущем работать в этом регионе: сейчас речь идет о новых проектах в Казахстане, Азербайджане и других странах СНГ", – отметил он.
Baltijos informacinės sistemos является единственной компанией в Литве, которая занимается системами наблюдения и управления атомной энергетики. Baltijos informacinės sistemos проводила модернизацию не только на Игналинской АЭС, но и на Калининской, Ленинградской, Балаковской, Смоленской атомных станциях (Россия).