15 Դեկտեմբեր 2010 - 13:06 AMT
Ucom ընկերությունն ավարտել է ֆիքսված հեռախոսակապի այլընտրանքային փորձարկումը և ձեռնամուխ եղել նրա կոմերցիոն շահագործմանը: Այդ մասին հայտարարել է Ucom-ի գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը Երևանում ընկերության կենտրոնական գրասենյակի բացման արարողության ժամանակ: Եսայանի խոսքերով, Orange Armenia և Ucom օպերատորների միջև ստորագրվել է ինտերկոնեկտի մասին համաձայնություն:
«Համաձայնությունը ստորագրվել է այս շաբաթ, այդպիսով, մենք Ucom բաժանորդներին հնարավորություն ենք ընձեռել շփվել միմյանց հետ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Orange Armenia ընկերության տնօրեն Բրունո Դյութուան: Նա նաև նշել է, որ Orange ցանցից զանգերի սակագները Ucom ֆիքսված կապին չեն տարբերվելու հաստատված 35 դրամ/րոպեից:
Միաժամանակ, Ucom-ը և «ԱմենՏելը» բանակցությունների ընթացքում դեռ չեն կարողացել համաձայնեցնել լրացուցիչ տեխնիկական պայմանները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է «ԱրմենՏել» ընկերության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը: «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության հետ ներկա պահին ընթանում են բանակցություններ:
Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժղովը 2010-ի ապրիլին Ucom ընկերությանը տրամադրել է ոչ աշխարհագրական 6045 կոդը և այդ կոդով 10 հազար համար ունենալու հնարավորություն ֆիքսած հեռախոսակապի ծառայություններ տրամադրելու համար: Ընկերության մրցունակությունը պետք է ապահովի սեփական օպտիկամանրաթելային գիծը, ինչը թույլ է տալու կրճատել տրամադրվող ծառայությունների ծախսերը:

Компания «Ucom» завершила тестирование альтернативной фиксированной сети телефонной связи и приступает к ee коммерческой эксплуатации. Об этом заявил исполнительный директор «Ucom» Айк Есаян в ходе церемонии открытия центрального офиса компании в Ереване. По словам Есаяна, подписано соглашение об интерконнекте между оператором Orange Armenia и «Ucom».
«Соглашение было подписано на этой неделе, таким образом, мы предоставили возможность абонентам «Ucom» общаться друг с другом», – сказал в беседе с журналистами генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа. Он также отметил, что тарифы на звонки с сети Orange на номера фиксированной связи Ucom не будут отличаться от установленных 35 драм/мин.
Между тем, «Ucom» и оператор “АрменТел” пока не смогли согласовать дополнительные технические условия в ходе переговоров. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила руководитель службы по связям с общественностью «АрменТел» Ануш Беглоян. А с компанией VivaCell-MTC на данный момент ведутся переговоры по интерконнекту.
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении в апреле 2010 года предоставила компании «Ucom» негеографический код 6045 и возможность занять 10 тыс. номеров в этой номерной емкости для предоставления услуг фиксированной телефонной связи. Конкурентоспособность компании должна обеспечить собственная оптико-волоконная линия, что позволит сократить затраты на предоставляемые услуги. Фиксированная связь «Ucom» будет предоставляться на территории Еревана, а в дальнейшем услуги будут доступны в тех регионах, где будет проведена оптико-волоконная сеть компании.