Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության նորանշանակ ղեկավար Մարկ Հորթոնին։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ՀՀ-ում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը դրական է գնահատել ԱՄՀ-ի հետ մեր երկրի համագործակցության արդյունքները, շնորհակալություն հայտնել առաքելությանն արդյունավետ աշխատանքի համար։ Զրուցակիցները քննարկել են ԱՄՀ-ի և Հայաստանի կառավարության հետ «Երկարաձգվող ֆինանսավորման և Երկարաձգվող վարկավորման եռամյա ծրագիրը»։ Անդրադարձ է եղել ՀՀ տնտեսության զարգացմանն ուղղված քայլերին ու տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղություններին, մասնավորապես` հարկաբյուջետային քաղաքականությանը, գնաճի խնդիրներին, ինչպես նաև տնտեսության զարգացման հեռանկարներին։
ԱՄՀ ներկայացուցիչները վերահաստատել են իրենց կազմակերպության պատրաստակամությունը` հնարավորինս օժանդակել Հայաստանի կառավարության ծրագրերի իրականացմանը։

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял новоназначенного руководителя миссии Международного валютного фонда (МВФ) в Армении Марка Гортона. На встрече также присутствовал постоянный представитель МВФ в Армении Гиермо Толоса (Guillermo Tolosa).
Как отмечается в сообщении пресс-службы правительства РА, стороны высоко оценили результаты сотрудничества Армении с МВФ. Собеседники обсудили «Трехлетнюю программу долгосрочного финансирования и долгосрочного кредитования», реализуемую МВФ совместно с правительством страны, а также коснулись основных направлений экономической политики и шагов, направленных на развитие экономики Армении. В частности, были рассмотрены вопросы налогово-бюджетной политики, проблемы, связанные с инфляцией, а также перспективы развития экономики страны.
Представители МВФ вновь подтвердили готовность международной структуры содействовать реализации правительственных программ.