«Նորարար ուսուցիչների համաժողովն» անցնում է Երևանում Microsoft-ի « Գործընկերներ ուսման ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում: Ինչպես հաղորդել է Գրիգոր Բարսեղյանը, այս տարի մրցույթին մասնակցում է 58 նախագիծ, այն դեպքում, որ անցյալ տարի, երբ մրցույթն անցնում էր առաջին անգամ, ներկայացվել էր 19 հայտ: ՀՀ կրթության ու գիտության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը նշել է, որ ՏՏ կիրառումը կրթության ոլորտում չպետք է ինքնանպատակ դառնա և չպետք է հանգեցնի մարդկային գործոնի նվազեցման: «Անհնար է նորարարական տեխնոլոգիաներ կիրառել կրթության հնացած համակարգում, պետք է այն կատարելագործել, հետո ՏՏ ներդնել»,-ասել է փոխնախարարը:
Ինչպես ասել է «Գործընկերներ ուսման ոլորտում» ծրագրի ղեկավար Քրիստինե Գյոնջյանը, Հայաստանի ուսուցիչների 58 հայտերից ընտրվել են 20-ը, որոնք կներկայացվեն համաժողովի շրջանակներում: Շնորհանդեսը գնահատելու է ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության 11 ներկայացուցիչներից բաղկացած ժյուրին: Լավագույն նախագծի հեղինակը կմասնակցի մարտի 22-26-ը Մոսկվայում կայանալիք «Նորարար ուսուցիչների եվրոպական համաժողովին»: Նախատեսվում են նաև մրցանակներ երեք լավագույն նախագծերի համար և մեկ հատուկ մրցանակ համաժողովի գործընկեր «ԱրմենՏել» ընկերությունից:

«Форум учителей-новаторов» в рамках программы Microsoft «Партнеры в обучении» проходит в Ереване. Как сообщил директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян, в этом году на конкурс представлено 58 проектов, в то время как в прошлом году, когда конкурс проходил впервые, было представлено всего 19 заявок. Замминистра образования и науки РА Манук Мкртчян отметил, что использование ИТ в сфере образования не должно стать самоцелью и не должно привести к снижению роли человеческого фактора, роли самого учителя в образовательном процессе. “Невозможно применять инновационные технологии в устаревшей системе образования, нам необходимо усовершенствовать ее прежде, чем внедрять ИТ”, – сказал замминистра.
Как сказала руководитель программы “Партнеры в обучении” Кристине Генджян, из 58 заявок от учителей Армении были отобраны 20 проектов, которые будут представлены в ходе форума. Оценивать презентации будет жюри, состоящее из 11 представителей Министерства образования и науки РА. Победитель конкурса примет участие в “Европейском форуме учителей-новаторов”, который состоится в Москве с 22 по 26 марта 2011 года. Также запланированы призы для трех лучших проектов и один специальный приз от партнера форума – компании «АрменТел». Протокол об участии в программе ”Партнеры в обучении” был подписан между Министерством образования и науки РА и компанией Microsoft в 2009 году.