Փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը (ՓՄՁ) բաժին է ընկնում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի ընդհանուր վարկային պորտֆելի 25 տոկոսը, դեկտեմբերի 16-ին Երևանում հաղորդել է բանկի տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը: Նրա խոսքերով, ընթացիկ տարում «Ամերիաբանկին» հաջողվել է ՓՄՁ վարկավորման համար ներգրավել 65 մլն դոլար, այդ թվում` Եվրասիական զարգացման բանկից ստացված միջոցները: «Վարկավորման շրջանակներում ՓՄՁ-ներին տրամադրվել է 30 մլն դոլար»,- ասել է նա:
Դեկտեմբերի 16-ին Երևանում կայացել է պայմանագրի ստորագրման արարողություն «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև, որի համաձայն հայկական բանկը ստանալու է վարկային գիծ 30 մլն դոլարով ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման համար:
Արտակ Հանեսյանը հավելել է, որ 2010-ին բանկի գործընկերներից ներգրաված վարկային միջոցները հասել են 126 մլն դոլարի:

На долю малого и среднего бизнеса (МСБ) приходится 25% от общего кредитного портфеля ЗАО «Америабанк», сообщил 16 декабря в Ереване председатель директората – генеральный директор банка Артак Анесян. По его словам, в течение текущего года «Америабанку» на кредитование МСБ удалось привлечь $65 млн, в том числе и средства, полученные от Евразийского банка развития (ЕАБР). «В рамках кредитования МСБ мы уже предоставили $30 млн», – отметил он.
16 декабря в Ереване состоялась церемония подписания договора между ЗАО «Америабанк» и Евразийским банком развития (ЕАБР), согласно которому армянский банк получит кредитную линию на финансирование субъектов малого и среднего бизнеса в размере $30 млн.
Артак Анесян добавил, что за 2010 год кредитные средства, привлеченные банком от своих партнеров, составили $96 млн и еще $30 млн банк привлек от ЕАБР, так что в общей сложности эта сумма составила $126 млн.