16 Դեկտեմբեր 2010 - 12:41 AMT
Վրաստանի խորհրդարանը դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է «Տեղեկատվական-տեխնոլոգիական գոտիների մասին» օրենքը, որի համաձայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող ընկերությունները կազատվեն հարկերից: Ինչպես հաղորդում է Business Грузия-ն, այդ ընկերությունները կազատվեն արտահանման հարկերից և եկամտահարկից արտերկրում ծավալած գործունեությունից: «Տեղեկատվական-տեխնոլոգիական գոտիների մասին» օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2011թ. հունվարի 1-ին: Ըստ օրենքի, յուրաքանչյուր ընկերություն պետք է հայտ ներկայացնի «վիրտուալ գոտու անձ» կարգավիճակ ստանալու համար: Կարգավիճակի տրամադրման կանոններն ու պայմանները կորոշի Վրաստանի կառավարությունը:
Մինչդեռ, բազմիս ասվել է Հայաստանի ՏՏ ոլորտում արտոնությունների անհրաժեշտության մասին, որտեղ տեխնոլոգիաների ոլորտը շուրջ 10 տարի է, ինչ հռչակված է գերակա ճյուղ: Ըստ ՏՏ ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի, արտոնությունների բացակայությունը կհանգեցնի կադրերի արտահոսքին այն երկրներ, որտեղ ստեղծված են ավելի լավ պայմաններ:

16 Декабрь 2010 - 12:41 AMT
Парламент Грузии 15 декабря принял закон «Об информационно-технологических зонах», согласно которому от налога будут освобождены компании, которые работают в сфере информационных технологий. Как сообщает Business Грузия, эти компании будут освобождены от налога на экспорт и от налогообложения на прибыль от деятельности за рубежом. Кроме того, не будут облагаться НДС и поставка созданных ими информационных технологий за границу и вывоз с экономической территории Грузии налогом на экспорт. Согласно закону, который вступит в силу с 1 января 2011 года, компания, которая желает войти в эту категорию, для получения статуса «лица виртуальной зоны» должна подать заявку. Правила и условия предоставления статуса лица виртуальной зоны определит правительство Грузии соответствующим постановлением.
Между тем, о необходимости льгот в сфере ИТ в Армении, где сфера технологий около 10 лет как провозглашена правительством РА приоритетной, не раз заявляли представители ИТ в Армении. В частности, по мнению исполнительного директора Союза предприятий ИТ (UITE) Карена Варданяна, отсутствие льгот для компаний сферы ИТ приведет к оттоку кадров в страны, где созданы лучшие условия для предприятий.