«Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը դրական է գնահատում ԱՊՊԱ պայմանագրերեի ստացման հեշտացման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերը բնակչության անապահով խավերի համար, մասնավորապես գյուղացիների, որոնք իրենց տրանսպորտային միջոցներից օգտվում են ամսական 2-3 անգամ: «Սակայն այդ քայլերը չեն լուծում ԱՊՊԱ հետ կապված խնդիրները»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա:
Դրա հետ կապված` Մարտիրոսյանը նշել է, որ դեկտեմբերի 21-ին նախատեսված ավտոերթի ընթացքում կուսակցությունը ներկայացնելու է այդ հարցերի լուծման իր տարբերակները:
Իր հերթին, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ օրենքը շոշափում է գրեթե բոլոր քաղաքացիների շահերը, առավել ևս, որ երկրում գրանցված են 400 հազար ավտոտրանսպորտային միջոցներ, և յուրաքանչյուրը կարող է դառնալ ճանապարհատրանսպորտային պատահարի զոհ: Ավելին, պատգամավորի խոսքերով, պարտադիր ավտոապահովագրումը նախատեսված է բարեխիղճ քաղաքացիների համար: «ԱՊՊԱ ներմուծումն անհրաժեշտ մեխանիզմներ է ստեղծում: Ապահովագրման անհրաժեշտությունը միայն մեր իրողությունը չէ, այդ մասին վկայում է նաև միջազգային փորձը»,- ասել է նա:

Депутат партии «Наследие» Армен Мартиросян положительно оценивает шаги правительства РА по упрощению получения полисов ОСАГО для необеспеченных слоев населения, в частности сельчан, которые пользуются своими транспортными средствами лишь 2-3 месяца в году. «Однако, по его мнению эти шаги не решают проблем, связанных с внедрением ОСАГО», – сказал он на пресс-конференции в Ереване.
В связи с этим Армен Мартиросян добавил, что 21 декабря в ходе запланированного автопробега в целях протеста против отмеченных в законе об ОСАГО сроках его внедрения и применяемых механизмов, партия представит свои решения этих вопросов.
В свою очередь представитель РПА Гагик Минасян подчеркнул, что закон затрагивает интересы практически всех граждан, тем более, что на территории республики зарегистрировано 400 тыс. автотранспортных средств и каждый гражданин может стать жертвой дорожно-транспортного происшествия. Более того, по словам депутата, закон рассчитан на тех граждан, которые хотят помочь пострадавшим и добросовестно выполнить свой гражданский долг, однако в этот момент не могут. «Внедрение ОСАГО создает необходимые механизмы. Необходимость страхования – это не только наши реалии, об этом свидетельствует и международный опыт», – подчеркнул он.