Հայաստանի կառավարությունը ձախողել է բոլոր ծրագրերը, որոնք հռչակել է իր ձևավորման ժամանակ, կարծում է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը: «Կառավարությունը ձախողել է այն 22 գերակայությունները, որոնք ամրագրված են կոալիցիայի ստեղծման մասին հուշագրում: Ձախողվել են նաև Հայաստանի նախագահի նախընտրական ծրագրի գերակա դրույթները, որոնց իրագործումը նախատեսվում էր 2010-2012թթ.»,- ասել է նա:
Պատգամավորի խոսքերով, կառավարությունը տվյալ պահին «հակաժողովրդագրական, հակասոցիալական և հակամրցակցային քաղաքականություն է վարում», ինչը նաև արտացոլում է երկրի բյուջեն, որը չի ապահովում բնակչության աշխատավարձի, կենսաթոշակի և նպաստի աճ, ինչպես նաև չի խթանում ՓՄՁ զարգացմանը և հնարավորություն չի ստեղծում մրցունակության բարձրացման համար: «Հայաստանն այսօր կանգնած է տնտեսության կառավարման համակարգի ճգնաժամի առաջ, որը դրսևորվում է բոլոր ոլորտներում»,- ասել է Մինասյանը:
Նրա կարծիքով, ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքը կարող է լինել տնտեսության համակողմանի զարգացման մոդելի ձևավորումը, քանի որ հիմա այն հիմնվում է հումքի արտահանման վրա: Նա նաև նշել է, որ բնակչության իրական զբաղվածությունը պետք է հասցնել 65 տոկոսի այժմյան 48 տոկոսի փոխարեն:

Правительство Армении провалило все программы, провозглашенные во время своего формирования, считает член оппозиционной парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. «Правительство провалило 22 приоритета, закрепленные в меморандуме о создании коалиции. Также провалены приоритетные пункты предвыборной программы президента Армении, реализация которых была намечена на 2010-2012 годы», – сказал он.
По мнению депутата, правительство на данный момент ведет «антидемографическую, антисоциальную и антиконкурентную политику», что также отражает бюджет страны, который не обеспечивает населению рост заработной платы, пенсий и пособий, а также не стимулирует развитие МСБ и не создает возможности повышения конкуренции.
«Армения сегодня стоит перед кризисом системы управления экономикой, который проявляется во всех сферах: от неэффективного и неразумного использования природных ресурсов до принятия некомпетентных государственных решений», – сказал Минасян.
При этом выходом из сложившейся ситуации, по мнению депутата, может стать формирование модели всестороннего развития экономики, так как сейчас она основывается только на экспорте сырья. Он также отметил, что реальную занятость населения нужно довести до показателя 65% вместо 48% в настоящее время.