17 Դեկտեմբեր 2010 - 13:01 AMT
2009-2010թթ. ընթացքում ռիսկերի հիման վրա անցկացված ստուգումների արդյունքում ՀՀ Ֆինանսների նախարարության վարչակազմի ներքին աուդիտի գնահատման և ֆինանսական վերահսկողության վարչությանը հաջողվեց պետբյուջե վերադարձնել 12,6 մլրդ դրամ` 2007-2008թթ. վերադարձված 1,9 մլրդ դրամի դիմաց, ինչը 7 անգամ շատ է: Այդ մասին դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում հաղորդեց ՀՀ Ֆինանսների նախարարության տվյալ վարչության պետ Սոնա Ղարիբյանը: Ընդ որում, նրա խոսքով, նշված 12,6 մլրդ դրամից 8,4 մլրդ դրամը վերադարձվել է միայն 2010 թվականին:
Ինչպես նշեց ՀՀ Ֆինանսների նախարարության վարչակազմի ներքին աուդիտի գնահատման և ֆինանսական վերահսկողության վարչության պետը, այս տարվա ընթացքում 60 ծրագրված ստուգում է անցկացվել, ինչը 5 անգամ ավելի է 2007 թվականի ցուցանիշից: «Բայց անգամ այդ դեպքում 2010 թվականին գրանցված գումարները 2007 թվականի համեմատ 50%-ով ավելի են»,- ավելացրեց նա:
Վերջին երկու տարվա ընթացքում անցկացված ստուգումների արդյունքում 219 պաշտոնական անձինք պատասխանատվության են ենթարկվել հայտնաբերված խախտումների համար:

17 Декабрь 2010 - 13:01 AMT
По результатам проведенного контроля, основанного на рисках, на протяжении 2009-2010 гг. управлению оценки внутреннего аудита и финансового контроля администрации Министерства финансов РА удалось вернуть в госбюджет страны 12, 6 млрд драмов против 1,9 млрд драмов за 2007-2008 гг., что больше 7 раз. Об этом 17 декабря в пресс-центре правительства РА сообщила начальник данного управления Министерства финансов РА Сона Гарибян. При этом, по ее словам, из указанных 12, 6 млрд драмов 8,4 млрд драмов было возвращено в только в 2010 году.
Как отметила начальник управления оценки внутреннего аудита и финансового контроля Минфинансов РА, в течение текущего года было проведено 60 запланированных проверок, что в 5 раз больше показателя 2007 года. «Но даже в этом случае зафиксированные суммы в 2010 году по сравнению с 2007 годом больше на 50%», – добавила она.
В результате проведенных за последние два года проверок 219 официальных лиц были привлечены к ответственности за выявленные нарушения.