17 Դեկտեմբեր 2010 - 13:16 AMT
«Կանադական LCSI ընկերության հետ տևական բանակցություններից հետո, մենք պայմանավորվեցինք, որ 215 հազար դոլարի դիմաց մեզ կտրամադրեն լիցենզիան, որի շնորհիվ հնարավոր կդառնա ծրագրի ներդրումը հայրենական դպրոցներում, ինչպես նաև սփյուռքի հայկական դպրոցներում»,-դեկտեմբերի 17-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Քվանտ» վարժարանի փոխտնօրեն Մասիս Սարգսյանը:
Ըստ նրա, լիցենզիայի ձեռք բերումից 2 տարի անց կանադական LCSI ընկերությունը Հայաստանին կտրամադրի նաև ծրագրի ծածկագիրը: «Ակնկալվում են շատ հետաքրքիր հեռանկարներ, քանի որ ունենալով ծածկագիրը, մենք կկարողանանք ստեղծել մեր ծրագիրը, թարգմանելով այն անգլերեն և հանելով միջազգային շուկա»,-ասել է Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ արդեն կան ծրագրեր, ըստ որի «Լոգո» ծրագրի հայկական տարբերակը ենթադրվում է ստեղծել բնագիտության, մաթեմատիկայի ոլորտներում:
«Logo» ծրագրային փաթեթը ժամանակակից համակարգչային ունիվերսալ ուսուցողական միջավայր է, որն ունի լայն աշխարհագրական, անիմացիոն և ծրագրային հնարավորություններ: Փաթեթը նախատեսված է դպրոցահասակ երեխաներին ինֆորմատիկա առարկան դասավանդելու համար և հարմար է օգտագործել այլ առարկաների (երկրաչափություն, մաթեմատիկա, ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն և այլն) դասավանդման համար:

“После долгих переговоров с канадской компанией LCSI, владеющей кодом программы “Logo”, мы договорились, что за $215 тысяч нам предоставят лицензию, благодаря которой станет возможным внедрение программы в отечественные школы, а также в армянские школы диаспоры”, – сообщил 17 декабря на пресс-конференции в Ереване замдиректора колледжа “Квант” Масис Саркисян.
По его словам, по предваренной договоренности, спустя 2 года после приобретения лицензии, канадская компания LCSI предоставит Армении код программы. “Ожидаются очень интересные перспективы, поскольку по предварительной договоренности нам предоставят код, и тогда мы сможем создать свою программу и, переведя ее на английский язык, вывести ее на международный рынок”, – подчеркнул Саркисян.
Он отметил, что уже имеются планы создавать армянскую версию программы “Logo” в сфере естествознания, математики.
Программный пакет “Logo” является современной универсальной компьютерной средой, который имеет широкие графические, анимационные и программные возможности. Пакет специально предназначен для преподавания информатики учащимся, но также хорошо подходит для преподавания других предметов (математика, география, физика, химия и т.д.). В мае 2010 года правительство РА приняло решение о внедрении современной универсальной компьютерной программы “Logo” в образовательную сферу. Согласно этому решению, в течение четырех учебных лет предусматривается приобретение среды “Logo” и ее локализация.