17 Դեկտեմբեր 2010 - 14:33 AMT
Ճանապարհային շինարարության ոլորտում կապալառուներն այսուհետ կֆինանսավորվեն միայն կատարված աշխատանքի արդյունքների դիմաց
ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներքին աուդիտի գնահատման և ֆինանսական վերահսկողության վարչությունը ստուգումներ է անցկացրել ճանապարհային շինարարության ոլորտում: Ինչպես հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներքին աուդիտի գնահատման և ֆինանսական վերահսկողության վարչության պետ Սոնա Ղարիբյանը, ճանապարհաշինության ոլորտում արձանագրված խախտումներնը վկայում են այն մասին, որ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը ոչ պատշաճ վերահսկողություն է կատարում։ «Հազարամյակի մարտահրավերներ հիմնադրամի» ծրագրի շրջանակում վերականգնվող 26 ճանապարհահատվածներում կատարված ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ նախարարությունն այդ ճանապարհներն ավարտին հասցնելու համար բյուջեից պահանջել է 6,8 մլրդ դրամ: Սակայն, պարզվել է, որ բավարար էր 5 մլրդ դրամը»,-ասել է նա:
Ըստ Սոնա Ղարիբյանի, 2010թ. հունվարին ՀՀ տրանսպորտի նախարարության ձմեռային ամիսների ճանապարհների շահագործման ու պահպանման ծրագրում հայտնաբերվել են շուրջ 50 մլն դրամի խախտումներ: Կապալառուները միջոցներ են ստացել չկատարված աշխատանքի համար, իսկ ձյունը չի մաքրվել: «Կապալառուներն այսուհետ կֆինանսավորվեն միայն կատարված աշխատանքի արդյունքների հիման վրա»,-ասել է նա:

17 Декабрь 2010 - 14:33 AMT
В Армении подрядчики в сфере дорожного строительства отныне будут финансироваться только по результатам проделанной работы
Управление оценки внутреннего аудита и финансового контроля администрации Министерства финансов РА провело исследование в сфере дорожного строительства. Как сообщила в пресс-центре правительства РА начальник данного управления Министерства финансов РА Сона Гарибян, целью исследования было выявление соответствия объемов работ и бюджетного финансирования по капремонту в рамках программы ГНКО «Фонд «Вызовы тысячелетия».
«Выявилось, что для 26 дорог Министерство транспорта и связи РА подало заявку в госбюджет на 6,8 млрд драмов, чтобы завершить строительные работы. Мы же выяснили, что для их завершения достаточно и 5 млрд драмов. В результате, в госбюджете было сэкономлено 1,8 млрд драмов», – сказала она.
Более того, по словам Соны Гарибян, в январе 2010 года по программе эксплуатации и поддержания дорог в зимний период Министерства транспорта РА было выявлено нарушений на сумму в 50 млн драмов. Начальник управления пояснила, что подрядчики, получали средства, выделенные из бюджета против невыполненной работы. «Снег не убирался, а они получали плату за непроделанную работу. Отныне подрядчики будут оплачиваться только по результатам проделанной работы», – отметила она.