Նախօրեին ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվեց արդարադատության նոր նախարար, ինչպես նաև որոշվեց էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի ճակատագիրը, որի պաշտոնում նշանակվեց ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը:
Կադրային փոփոխությունները նպատակ ունեն համախմբել մեր հնարավորությունները, նվաճումներն ու փորձը՝ լուծելու համար մեր առջև ծառացած խնդիրները, որպեսզի հետճգնաժամային շրջանում մենք նոր թափով շարունակենք բարեփոխումները: Ըստ ՀՀ վարչապետի, այդ փոփոխությունները կծառայեն վերոնշյալ նպատակներին և կբարձրացնեն կառավարման մակարդակը:
Բայց իրականում դա այդպե՞ ս է, և կա՞ արդյոք Հայաստանում իշխանության վերարտադրողականության խնդիր: Այսպիսի հարց է տալիս ընդդիմությունը, որը կառավարությունում վերջին վերադասավորումները կապում է գալիք խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններին նախապատրաստվելու հետ: Իսկ ՀՀԿ ներկայացուցիչները հավաստիացնում են, որ բոլոր հեռացումները հիմնավորված են
Հայաստանում իրավիճակն ինչ-որ բանով հիշեցնում է Վրաստանում զանգվածային հեռացումները, երբ երկրի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին որոշեց փոխել կառավարության վարչակազմը և բարելավել երկրում քաղաքական-տնտեսական իրավիճակը` դրանով հանդերձ ամրապնդելով իր դիրքերը զբաղեցրած պաշտոնում: Պետք է նշել է, որ Սահակաշվիլիին հաջողվեց հասնել որոշակի հաջողությունների. Վրաստանը Հայաստանից առաջ է երկրում բիզնես բացելու հասանելիությամբ, տնտեսության առաջնահերթ ոլորտներն ազատված են հարկերի վճարումից, մասնավորապես, ՏՏ ոլորտը, որը զարգանում է արագ տեմպերով: Շատ փորձագետների կարծիքով, տարածաշրջանի առումով արտասահմանյան ձեռնարկատերերը նախապատվությունը տալիս են Վրաստանում բիզնեսին, այլ ոչ թե Հայաստանում: Հնարավոր է` մեր իշխանությունները պետք է շտապեն, որպեսզի հասնեն:

18 Декабрь 2010 - 11:10 AMT
Накануне указом президента Армении был назначен новый министр юстиции, а также решилась участь министра экономки, назначение на его должность министра финансов, в результате чего зампред Центробанка РА занял недалекую от его сферы деятельности должность главного финансиста страны.
Кадровые изменения, имевшие место за последний период, преследуют цель сконцентрировать возможности правительства, достижения, опыт, чтобы в посткризисный период мы с новым размахом продолжили реформы и суметь решить стоящие перед страной проблемы. Такое мнение сегодня, представляя новых министров в их министерствах, высказал премьер-министр РА Тигран Саркисян. «Эти изменения послужат вышеуказанным целям и поднимут уровень управления», – сказал глава исполнительной ветви власти.
Но так ли это на самом деле и нет ли в Армении проблема воспроизводства власти? Таким вот вопросом задается оппозиция, которая связывает последние события с подготовкой к предстоящим парламентским и президентским выборам в 2012-2013 гг. Представители ли же Республиканской партии Армении уверяют, что все увольнения обоснованы.
Ситуация в Армении чем-то напоминает массовые отставки в Грузии, когда президент страны Михаил Саакашвили решил сменить аппарат правительства и улучшить политико-экономическую ситуацию в стране, тем самым укрепив свою позиции на занимаемом посту. Надо отметить, что Саакашвили удалось добиться определенных успехов: Грузия опережает Армению по доступности открытия бизнеса в стране, приоритетные сферы экономики освобождены от уплаты налогов, в частности сфера информационных технологий, которая развивается быстрыми темпами. По мнению многих экспертов, в контексте региона иностранные предприниматели отдают предпочтение открывать бизнес в Грузии, а не в Армении. Возможно, нашим властям следует поторопиться, чтобы успеть.