Նոյեմբերին արձանագրված 12-ամսյա 9.6% գնաճի 7.5 տոկոսային կետը պայմանավորվել է պարենային ապրանքների գների աճով, ասվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի Խորհրդի իրավիճակային հաշվետվության մեջ: Այդ մասին հաղորդում է ԿԲ մամլո ծառայությունը:
«Նոյեմբերին արձանագրված 12-ամսյա 9.6% գնաճը շարունակում է պայմանավորվել ներքին գյուղատնտեսական պարենային ապրանքների գների աճով (նպաստումն ընդհանուր գնաճին` 4.7 տոկոսային կետ), ինչպես նաև ներմուծվող պարենային ապրանքների գների աճով (նպաստումը` շուրջ 2 տոկոսային կետ)` հիմնականում hացամթերքի գների վրա ազդեցության միջոցով: Նոյեմբեր ամսվա գնաճը ևս հետևանք է նշված պարենային ապրանքների գների աճի, որոնց ավելացել են նաև կաթնամթերքի, կենդանական և բուսական յուղի, շաքարավազի գնաճները»,- ասվում է հաշվետվության մեջ:
Բացի դրանից, ԿԲ-ն նշում է, որ 2010 թ. նոյեմբերին արձանագրված 1.6% գնաճի 1.7 տոկոսային կետը պայմանավորվել է պարենային ապրանքների գների 3.1% աճով: Ոչ պարենային ապրանքների գներն ավելացել են 0.5%-ով` 0.1 տոկոսային կետ նպաստմամբ, ծառայությունների սակագները նվազել են 0.3%-ով` կրկին 0.1 տոկոսային կետ նպաստմամբ: 2010 թ. երրորդ եռամսյակում շարունակվել է տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղումը, որի պարագայում հունվար-հոկտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ արձանագրվել է 2.4% տնտեսական աճ:
Ընդ որում, արագացել է արդյունաբերության ճյուղի ավելացված արժեքի աճը և կազմել 10%` պայմանավորված մետաղական հանքաքարերի արդյունահանման, սննդամթերքի, խմիչքների, շինանյութերի, քիմիական արդյունաբերության, մետալուրգիայի և ոսկերչական արտադրատեսակների արտադրության ծավալների աճով: Արագացել է նաև շինարարության ճյուղում ավելացված արժեքի աճը և կազմել 3.1%: Ծառայությունների ոլորտում աճի տեմպը դանդաղել է, կազմելով 4.9%: Շարունակվել, սակայն նախորդ ամսվա համեմատությամբ փոքր-ինչ դանդաղել է գյուղատնտեսության ճյուղի անկումը, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ կազմել է 16.7%, ընդ որում, բուսաբուծության ենթաճյուղի անկումը կազմել է 23%. իսկ անասնապահության ենթաճյուղինը` 2.5%:
Ինչ վերաբերում է արտաքին ապրանքաշրջանառությունը բնութագրող ցուցանիշներին, գրեթե պահպանվել է ապրանքների արտահանման ծավալների աճի տեմպը, որը 2010թ. հունվար-հոկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ կազմել է 41.3%: Ապրանքների ներմուծման աճի տեմպը շարունակել է դանդաղել և նշված ժամանակահատվածում կազմել է 16.7%:

7,5 процентных пункта от зафиксированной в ноябре в Армении 12-месячной инфляции в 9,6% были обусловлены ростом цен на продовольственные продукты, говорится в ситуационном отчете Совета Центрального банка страны. Об этом сообщает пресс-служба ЦБ.
«Зарегистрированная в ноябре 12-месячная инфляция в размере 9,6% продолжает обуславливаться ростом цен на внутренние сельскохозяйственные продукты, а также ростом цен на импортируемые продовольственные продукты, в основном посредством влияния цен на хлебопродукты. Ноябрьская инфляция также является результатом роста цен на данные продовольственные продукты, к которым добавилось повышение цен на молокопродукты, животное и растительное масло, сахар», – говорится в отчете.
Кроме того, ЦБ отмечает, что в третьем квартале 2010 года продолжилось замедление темпов экономического роста, в условиях которого в январе-октябре по сравнению с аналогичным периодом прошлого года был зафиксирован экономический рост в размере 2.4%.
В то же время, рост добавленной стоимости сферы промышленности составил 10% в связи с увеличением объемов производства в сфере добычи руды, продуктов питания, напитков, строительных материалов, химической промышленности, металлургии, ювелирной отрасли. Ускорился также рост добавленной стоимости в строительной отрасли до 3.1%. В сфере услуг темп роста замедлился, составив 4,9% . Спад в сельскохозяйственной сфере продолжился, хотя по сравнению с прошлым месяцем немного замедлился, и по сравнению с тем же периодом прошлого года составил 16,7%.
Что касается показателя товарооборота, то темпы роста объемов экспорта товаров почти сохранились, который в январе-октябре 2010 года по отношению к тому же периоду предыдущего года составил 41,3%. Темп роста импорта товаров продолжил замедляться, и за указанный период составил 16,7%.