20 Դեկտեմբեր 2010 - 11:02 AMT
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2010թ.-ի հոկտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2010թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 343 հարկ վճարողների ցանկի, որի արդյունքում պարզվել է. պետական բյուջե վճարված հարկերի և այլ պարտադիր վճարների ցուցանիշի առումով 2010թ.-ի հոկտեմբերին խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարվել է շուրջ 14.4 մլրդ դրամ: Միաժամանակ, հարկ է նշել, որ նշված կազմակերպությունների կողմից 2010թ.-ի հոկտեմբեր ամսին վճարվել է հանրապետությունում հավաքագրված հարկային եկամուտների 44.6 տոկոսը:
01.11.2010թ.-ի դրությամբ խոշոր հարկ վճարողներն ունեցել են 70.6 մլրդ դրամ գերավճար, այդ թվում` ավելացված արժեքի հարկի գծով` 51.4 մլրդ դրամ, իսկ հարկային պարտավորություն` 7.3 մլրդ դրամ: Միաժամանակ, հարկ է նշել, որ 2010թ.-ի հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում պետական բյուջեից հարկ վճարողների գերավճարների գումարներից ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի ձևակերպում է կատարվել 2267.3 մլն դրամի չափով:

20 Декабрь 2010 - 11:02 AMT
Комитет по госдоходам при правительстве Армении опубликовал «Анализ обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за октябрь 2010 года». Мониторинг был проведен среди 343 крупных налогоплательщиков Армении.
Показатель выплаченных налогов и других обязательных выплат в госбюджет Армении со стороны крупных налогоплательщиков в октябре 2010 год составил 14,4 млрд драмов. При этом крупные налогоплательщики в октябре 2010 год обеспечили 44,6% доходов госбюджета по линии собираемости налоговых поступлений.
По состоянию на 1 ноября 2010 года у крупных налогоплательщиков было 70,6 млрд драмов сверхвыплат, в том числе по линии НДС – 51,4 млрд драмов, а по линии налоговых обязательств – 7,3 млрд драмов.