«Նաիրիտ գործարանի» ՓԲԸ-ի վերագործարկման ծրագիրը գտնվում է քննարկման փուլում, լրագրողներին դեկտեմբերի 21-ին մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, հաստատելով, որ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ն մարել է իր աշխատակիցների նկատմամբ կուտակած պարտքը:
Դրա հետ կապված` նախարարը հավելել է, որ համաշխարհային շուկաներում քիմիական արդյունաբերության ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրությունն աճում է, և այդ ուղղությամբ որոշակի ակտիվություն է նկատվում: «Ամսվա ընթացքում քննարկվելու է գործարանի վերագործարկման ծրագիրը: Ցանկացած դեպքում, Նաիրիտը պետք է աշխատի»,- հայտարարել է նա:
Ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականի` «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ն մարել է իր աշխատակիցների նկատմամբ կուտակած պարտքը:
«Դեկտեմբերի 20-ին` ժամը 1800-ի դրությամբ, գործարանն աշխատակիցների նկատմամբ կուտակած պարտքն ամբողջությամբ մարել է»,- հաղորդում է «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայությունը:

Программа перезапуска ЗАО «Завод Наирит» находится на стадии обсуждения, сказал журналистам на итоговой пресс-конференции 21 декабря министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян, подтвердив, что задолженность завода по зарплате перед своими сотрудниками полностью погашена.
В связи с этим глава министерства добавил, что интерес к сфере химической промышленности на мировых рынках растет, и в этом направлении отмечена определенная активность. «В течение месяца будет обсуждена программа перезапуска завода. В любом случае, Наирит должен работать», – заявил он.
Согласно поручению президента Армении Сержа Саргсяна, ЗАО «Завод Наирит» погасило задолженность перед своими сотрудниками.
«По состоянию на 18:00 20 декабря завод полностью выплатил накопившийся перед сотрудниками долг», – отмечается в сообщении пресс-службы завода.