21 Դեկտեմբեր 2010 - 14:10 AMT
Արմեն Մովսիսյան. Հայաստանի լեռնահանքային արդյունաբերությունն անգամ համաշխարհային ճգնաժամից հետո սկսել է նոր թափով զարգանալ
Այս տարի Հայաստանի լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում արդյունահանվել է 18,7 մլն տոննա հանքաքար, ինչը 11%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից, դեկտեմբերի 21-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց երկրի էներգետիկայի ու բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը` ամփոփելով տարվա արդյունքները:
Ընդ որում` նա նշեց, որ արդյունահանված հանքաքարից տարվա ընթացքում արտադրվել է 116 հազար 464 տոննա պղնձի խտանյութ, ինչը նախորդ տարվա արտադրության ծավալը գերազանցում է 32.6%-ով։ Արտադրվել է 8 893 տոննա մոլիբդենի խտանյութ՝ նախորդ տարվա համեմատ 0.2%-ով ավելի։ «Բազմամատեղային խտանյութերի արտադրության ծավալը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցել է 198%-ով, ցինկի խտանյութի արտադրության ծավալը` 221 %-ով»,- նշեց նախարարը։ Ընդհանուր առմամբ այս տարի արտադրվել է 140 մլրդ դրամի խտանյութ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցում է 59%-ով։ Այսպիսով, համաշխարհային ճգնաժամից հետո հանքարդյունաբերությունը Հայաստանում նոր թափով է սկսել զարգանալ»,- ընդգծեց նախարարը։

В сфере горнорудной промышленности Армении в 2010 году было добыто 18,7 млн тонн руды, что на 16% больше показателя 2009 года, сообщил 21 декабря на пресс-конференции в Ереване министр энергетики и природных ресурсов страны Армен Мовсисян, подводя итоги года.
При этом он отметил, что производство концентратов на территории республики в 2010 превысило показатель 2009 года на 36,4%. В частности, по его словам, из добытой руды было произведено концентрата меди 116 464 тонн, что больше показателя 2009 года на 32,6%, объемы производства концентрата молибдена составили 8 893 тонн, что на 0,2% больше прошлогоднего показателя. «В денежном выражении в Армении в этом году было произведено продукции на сумму 140 млрд драмов, что выше прошлогоднего показателя на 59%. Таким образом, горнорудная промышленность Армении после мирового кризиса начала развиваться новыми темпами», – подчеркнул он.