22 Դեկտեմբեր 2010 - 11:53 AMT
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունը մշակել է «ՀՀ տարածքում ինքնակամ շինարարության դեմ պայքարի հիմնախնդիրների լուծման հայեցակարգը և անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացման ժամանակացույցը», որն ակտիվորեն կյանքի է կոչվելու 2011թ., դեկտեմբերի 22-ին հայտարարել է նախարար Վարդան Վարդանյանը՝ ամփոփելով տարվա արդյունքները: Ըստ նրա, հստակեցվելու են ինքնակամ շինարարության դեմ պայքարի արդյունավետությունը, հստակեցվելու են ոլորտի նկատմամբ պետական վերահսկողություն և հսկողություն իրականացնող պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավասություններն ու պարտականությունները:
Նախարարը հայտնեց նաև, որ նախատեսվում է սահմանափակել ինքնակամ շինարարության օրինականացման գործընթացը: «Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ապօրինի շինարարությունը հետագայում ավելի հեշտ է օրինականացնել, քան ի սկզբանե պաշտոնական թույլտվություն ստանալ»,-հավելել է նա:

22 Декабрь 2010 - 11:53 AMT
Министерство градостроения РА разработало концепцию борьбы против незаконного строительства в стране и график реализации необходимых мероприятий, которая активно будет реализовываться в 2011 году, сообщил 22 декабря глава министерства Вардан Варданян, подводя итоги года. По его словам, контроль над самостроем затронет руководителей государственных органов власти и местного самоуправления в плане того, что они будут привлекаться к уголовной ответственности, если выявится, что они в течение года нарушили свои полномочия и разрешали незаконное строительство более двух раз.
Глава министерства также сообщил, что будет облегчен порядок получения разрешения на строительство, что позволит сократить самострой в стране. «Проведенные нами исследования доказывают, что незаконное строительство в дальнейшем легче узаконить, чем изначально получить официальное разрешение», – добавил он.