Շինարարության ոլորտում 2010թ. Հայաստանում գրանցվել է 10-12 տոկոս աճ՝ նախորդ տարվա համեմատ, դեկտեմբերի 22-ին հայտարարել է քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը, ելույթ ունենալով Երևանում ամփոփիչ մամլո ասուլիսով: Նա նշել է, որ համաշխարհային ճգնաժամն առաջին հերթին հարվածեց շինարարության ոլորտին, որի արդյունքում 2009թ. զգալի անկում արձանագրվեց:
Միևնույն ժամանակ Վարդան Վարդանյանը լավատեսորեն է նայում դեպի ապագան: «Ես վստահ եմ, որ աճը շինարարության ոլորտում 2011թ. ավելի մեծ կլինի, քան 2010թ.: Այդ մասին են վկայում նաև այն միջոցները, որոնք նախատեսված են պետբյուջեով»,-ասել է նա:
Ըստ Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության օպերատիվ տվյալների, 2010թ. հունվար-նոյեմբերին ՀՀ շինարարության ոլորտում գրանցվել է 3,8 տոկոս անկում:
Հայաստանի պետբյուջեից քաղաքաշինության նախարարությանը 2011թ. հատկացվել է 9,6 մլրդ դրամ՝ 2010թ. 6,2 մլրդ-ի փոխարեն:

22 Декабрь 2010 - 11:55 AMT
В сфере строительства Армении по итогам 2010 года по сравнению с прошлым годом будет зафиксирован рост на 10-12%, сказал 22 декабря министр градостроения Армении Вардан Варданян, выступая на итоговой пресс-конференции в Ереване. При этом он отметил, что мировой кризис в первую очередь ударил по сфере строительства, в результате чего здесь был зафиксирован значительный спад в 2009 году.
В то же время Вардан Варданян с оптимизмом смотрит в будущее. «Я уверен, что рост в сфере строительства в 2011 году будет больше, чем в 2010 году. Об этом свидетельствуют и те средства, которые предусмотрены госбюджетом», – добавил он.
Согласно оперативным данным Национальной статистической службы Армении в январе-ноябре 2010 года в Армении в строительной сфере был зафиксирован 3,8%-ый спад.
Из госбюджета Армении министерству градостроения на 2011 год выделено 9,6 млрд драмов против 6,2 млрд драмов в 2010 году.