22 Դեկտեմբեր 2010 - 13:54 AMT
Տիգրան Սարգսյան. Այն, ինչ Հայաստանն իրագործել է երկար տարիների ընթացքում, Վրաստանը կիրառում է «հեղափոխական» ճանապարհով
Հայաստանում ֆինանսական հատվածի 50 տոկոսը վերահսկում են արտասահմանցիները, ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ռուսական ՌԲԿ daily-ին տված հարցազրույցում: «Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի տնտեսական դոկտրինները նման են, բոլորը պայմաններ են ստեղծում ներդրողներ ներգրավելու համար: Մենք մշտապես դիտարկումներ ենք անցկանում տնտեսության բաց լինելու, գործեր վարելու հարմարության, մրցունակության ուղղությամբ: Կառավարությունն ընդունել է տնտեսության մեջ տարբեր ոլորտների կատարելագործման ծրագիր, ի տարբերություն Վրաստանի, մենք բարեփոխումներ սկսել ենք ավելի վաղ իրականացնել: Այն, ինչ անցել ենք տարիների ընթացքում, Վրաստանում մտցրել են «հեղափոխության» միջոցով, բայց որոշ բարեփոխումներ պահանջում են տարիներ»,- ասել է վարչապետը: Ինչ վերաբերվում է բիզնեսում հարկային ծանրաբեռնվածությանը, ապա Սարգսյանը նշել է, որ հիմա այն Հայաստանում միջին նշանակություններից ցածր է: Նա հավելել է, որ մակրոտնտեսական ցուցանիշներից երևում է, որ ՀՆԱ-ում հարկերի տեսակարար կշիռը չի գերազանցում 30 տոկոսը: «Այստեղ խոսքը գնում է ընդհանուր հարկային պոտենցիալի, այլ ոչ թե հարկերի հավաքման մասին»,- ասել է վարչապետը:
Նա նաև հաղորդել է, որ ներքին և արտաքին ներդրողների համար պայմանները հավասար են, և այդ դիրքորոշումն ամրագրված է օրենսդրությամբ:

В Армении уже более 50% финансового сектора контролируют иностранцы, сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян в интервью российскому изданию РБК daily. «Экономические доктрины Армении, Грузии и Азербайджана похожи, все создают условия для прихода инвесторов. Мы постоянно мониторим рейтинги по открытости экономики, удобству ведения дел, конкурентоспособности. Правительство приняло программу по совершенствованию различных сфер в экономике, в отличие от Грузии реформы мы начали раньше. То, что мы прошли за долгие годы, они вводили «революционно», но некоторые реформы требуют не одного года», – сказал премьер.
Что касается налоговой нагрузки на бизнес, то Саркисян отметил, что сейчас она в Армении ниже средних значений. Он добавил, что по макроэкономическим показателям видно, что удельный вес налогов в ВВП не превышает 30%. Есть страны, где он доходит до 45—50%. «Тут речь идет об общем налоговом потенциале, а не о собираемости налогов», – сказал премьер.
Тигран Саркисян также сообщил, что условия для внутренних и внешних инвесторов в стране одинаковые, и эта позиция зафиксирована законодательно, что удобно для иностранного капитала: он работает на общих основаниях. Нет ограничений по капитальным счетам и текущим операциям, можно свободно конвертировать и выводить доход.