23 Դեկտեմբեր 2010 - 12:47 AMT
Այսօր Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում ամենահավանական թեկնածուն Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանն է, մեկ այլ հնարավոր թեկնածու կարող է դառնալ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, կարծում է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը: «Բոլորն արդեն ցանկանում են հանել Տիգրան Սարգսյանին իր պաշտոնից, քանի որ նա իր մտքերով և խոսքերով արդեն ձանձրացրել է իշխանություններին: Եթե հարմար տարբերակ լինի, ապա Սերժ Սարգսյանը կհանի ներկա վարչապետին իր պաշտոնից»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է Կարեն Կարապետյանին Երևանի քաղաքապետ նշանակելուն, ապա Բագրատյանը կարծում է, որ «ՀայՌուսգազարդ»-ում նրա աշխատանքով հիանալու առիթներ չկան, իսկ քաղաքապետ պետք է լինի այն մարդը, որին ժողովուրդը հարգում է: «Նրա աշխատանքի տարիներին գազի ներտնտեսական սակագինը 8 դոլարից դարձել է 190 դոլար, դա ռուսական գազի արժեքը չէ, այլ ներքին ծախսերը: Ուկրաինայում այդ ծախսերը կազմում են 20 դոլար, իսկ Ռուսաստանում` 49 դոլար, այն դեպքում, որ դրանք տարածքով հսկայական պետություններ են»,- ասել է նա: «Որտե՞ղ եք տեսել, որ գազի սպառման կրճատման դեպքում երկրում ընլայնեն գազի պահեստարանները: Ընթացիկ տարում գազի թանկացումների 81 տոկոսը «ՀայՌուսգազարդի» ներքին գործոնների հետևանք է», այլ ոչ թե Ռուսաստանի կողմից թանկացումների»,- հավելել է նա:

На сегодняшний день самым вероятным претендентом на пост премьер-министра Армении является мэр Еревана Карен Карапетян, другим вероятным кандидатом может стать министр финансов Ваче Габриелян, считает экс-премьер РА Грант Багратян. «Все уже хотят снять Тиграна Саркисяна с его должности, так как он своими мыслями и словами надоел властям страны. Если «подвернется» удачный вариант, то Серж Саргсян снимет нынешнего премьера с его должности», – сказал он.
Что же касается назначения Карена Карапетяна на пост мэра Еревана, то Багратян считает, что нет оснований для «восхищения» его работой в «АрмРосгазпроме», а мэром столицы должен быть человек, которого уважает народ. «За годы его работы внутриэкономическая стоимость газа возросла с $8 до $190, это не стоимость российского газа, а внутренние расходы. В Украине эти расходы составляют $20, а в России – $49, при том, что это огромные по территории страны», – сказал он. Кроме того, по словам экс-премьера, компания «АрмРосгазпром» оправдывала высокие тарифы на газ реализацией инвестиционной программы по расширению хранилищ газа, и это при том, что в связи с ростом тарифов потребление газа в стране сократилось на 20%. «Где видано, чтобы при сокращении потребления газа в стране расширяли его хранилища. 81% подорожания газа весной текущего года является результатом внутренних факторов «АрмРосгазпрома», а не повышения цен на газ Россией», – добавил он.