23 Դեկտեմբեր 2010 - 13:15 AMT
«Տնտեսական աճը Հայաստանում ընթացիկ տարում զրոյական էր և նույնիսկ որոշ անկում կա, իսկ գրանցված 8,1 տոկոս գնաճն իրականում կազմում է 12-13 տոկոս»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը: Ըստ նրա, 2011թ. բյուջեով նախատեսված 2,5-5,5 տոկոս գնաճի միջանցքը իրատեսական է, սակայն միշտ կա այն կրճատելու շանս: «Հայաստանում գները ԱՄՆ դոլարով հաշվարկված ավելի բարձր են, քան համաշխարհային շուկայում: Եթե հանկարծ հունվարին հայտարարվի, որ շաքարը կարող է ցանկացած ընկերություն ներմուծել, ապա մեզ մոտ գնանկում տեղի կունենա: Շաքարի իրական արժեքը Հայաստանում 210-220 դրամ է 1 կգ դիմաց»,-ասել է նա: Բագրատյանը հավելել է, որ նման որոշման դեպքում ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 12-20 տոկոս:
«Իշխանություններն անընդհատ խոսում են մենաշնորհների դեմ պայքարի մասին, իսկ Սամվել Ալեքսանյանը բացում է հերթական սուպերմարկետը: Երևանում յուրաքանչյուր 100 մետրի վրա սուպերմարկետ կա, իսկ դա նշանակում է, որ փոքր բիզնեսը մեզ հարկավոր չէ»,-ասել է նա: Նախկին վարչապետը նշել է, որ կոռուպցիան Հայաստանում այնքան մեծ է, որքան մեծ է մենաշնորհատերերի դերը երկրի տնտեսության մեջ:

«Экономический рост в Армении в текущем году является нулевым, и даже есть некоторый спад, а зарегистрированная инфляция в 8,1% на самом деле составляет 12-13%», – сказал на пресс-конференции экс-премьер Армении Грант Багратян. По его словам, предусмотренный по бюджету на 2011 год инфляционный коридор в 2,5-5,5% реалистичен, но всегда существует шанс его уровень сократить. «В Армении цены на продукты и основные товары в долларах США гораздо выше, чем на мировом рынке. Если вдруг в январе будет объявлено, что сахар может импортировать любая компания, то у нас произойдет дефляция. Реальная стоимость сахара составляет 210-220 драмов за 1кг», – сказал он. Экс-премьер добавил, что при принятии такого решения, рост ВВП составит 12-20%.
«Власти все время говорят о борьбе с монополистами, а Самвел Алексанян открывает свой очередной супермаркет. На каждых 100 метрах в Ереване строят супермаркет, и это означает, что мелкий бизнес нам не нужен», – сказал он. В этом контексте Багратян отметил, что коррупция в Армении настолько велика, насколько велика роль монополистов в экономике страны.