23 Դեկտեմբեր 2010 - 15:17 AMT
Արդյունաբերության բաժինը Հայաստանի ՀՆԱ-ում ընթացիկ տարում կկազմի 23,5 տոկոս, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
«Ընթացիկ տարվա 11 ամիսների արդյունքում մենք արտադրել ենք 734 մլրդ դրամի արտադրանք: Հայաստանում արտադրվող ապրանքների շուրջ 63-64 տոկոսը վերամշակման արդյունաբերության արտադրանք է, որոնց 50 տոկոսը սննդամթերք է»,-ասել է նա:
Վազգեն Սաֆարյանը հայտնել է նաև, որ ՀՆԱ-ում արդյունաբերության բաժնի աճը տարվա արդյունքում կկազմի 6,6 տոկոս, իսկ հաջորդ տարի նախատեսվում է, որ աճը կկազմի 4,6 տոկոս, այսինքն 2 տոկոով պակաս, քան այս տարի: «Մենք բանակցում ենք երկրի կառավարության հետ, որպեսզի քայլեր ձեռնարկվեն արդյունաբերության բաժինը ՀՆԱ-ում ավելացնելու ուղղությամբ»,-ասել է նա: Ըստ նրա, արդյունաբերության բաժինը Հայաստանի ՀՆԱ-ում պետք է 50 տոկոս լինի:

23 Декабрь 2010 - 15:17 AMT
Доля промышленности в ВВП Армении по итогам текущего года составит порядка 23,5%, сказал на пресс-конференции в Ереване председатель Союза отечественных товаропроизводителей РА Вазген Сафарян.
«По итогам 11 месяцев текущего года мы произвели товаров на 734 млрд драмов. Порядка 63-64% производимых в Армении товаров относятся к перерабатывающей промышленности, из которых 50% – это производство продуктов питания. 25-26% – промышленности – это производство неблагородных металлов: концентраты меди и молибдена, а также конверторной меди», – сказал он.
Председатель cоюза сообщил, что рост доли промышленности в ВВП по итогам текущего года составит 6,6%, а в следующем году предусмотрено, что ее доля увеличится на 4,6%, то есть на 2% меньше, чем в этом году. «Мы ведем переговоры с правительством страны, чтобы предпринимались шаги по увеличению доли промышленности в ВВП», – добавил он.
Сафарян считает, что промышленность должна стать приоритетным направлением в экономике Армении и достичь показателя в 50% от ВВП.