24 Դեկտեմբեր 2010 - 09:46 AMT
Հայաստանում խմելու ջրի օգտագործման թույլտվությունների մեծ մասը տրվել է առանց համաճարակաբանական փորձաքննության
2008-2009 թթ. ընթացքում անցկացված ստուգումների արդյունքում ՀՀ նախագահին կից վերահսկողական ծառայությունը բացահայտել է, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարության ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալությունը տրամադրել է 541 թույլտվություն, որոնցից 250-ում նկատվել են խախտումներ: Այդ մասին դեկտեմբերի 24-ին ամփոփիչ մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է ՀՀ նախագահին կից վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը: Նրա խոսքերով, կենցաղային նպատակներով խմելու ջրի օգտագործման թույլտվությունների մեծ մասը տրվել է առանց համաճարակաբանական փորձաքննության:
Բացահայտվել են նաև Արարատյան դաշտում արտեզյան ջրերի օգտագործման նորմերի խախտումներ: Դրա հետ կապված` նա հավելել է, որ կառավարության որոշմամբ 2008-ի օգոստոսի 26-ից հետո արգելվել է նման թույլտվությունների տրամադրումը, սակայն դրանից հետո բացահայտվել է 46 թույլտվություն 71 ջրհորների կառուցման համար:
Բացի դրանից, Հովհաննես Հովսեփյանի խոսքերով, նախարարությանը կից գործող պետական տեսչությունը պատշաճ կերպով չի հետևում հատուկ հսկողության տակ գտնվող բնական գոտիների դրությանը, որտեղ նույնպես բացահայտվել են խախտումներ:

24 Декабрь 2010 - 09:46 AMT
Большая часть разрешений на использование питьевой воды была выдана в Армении без эпидемиологической экспертизы
По итогам проведенных в 2008-2009 гг. проверок Контрольная служба при президенте РА выяснила, что Агентство по управлению водными ресурсами Министерства экологии РА выдало 541 разрешений, в 250 из которых были обнаружены нарушения. Об этом сообщил журналистам 24 декабря на итоговой пресс-конференции руководитель Контрольной службы при президенте РА Ованес Овсепян. По его словам, большая часть разрешений на использование питьевой воды в бытовых целях была выдана без эпидемиологической экспертизы.
Были выявлены также нарушения норм использования артезианских вод Араратской долины. В связи с этим он добавил, что решением правительства после 26 августа 2008 года была запрещена выдача подобных разрешений, однако после этого было выявлено 46 разрешений на сооружение 71 колодца.
Помимо этого, по словам Ованеса Овсепяна, действующая при Министерстве госинспекция не следит должным образом за состоянием особо охраняемых природных зон, где также были выявлены нарушения.