24 Դեկտեմբեր 2010 - 10:19 AMT
ՀՀ նախագահին կից վերահսկողական ծառայությունը տվյալ պահին շարունակում է հսկողություն իրականացնել առողջապահության ոլորտում, և կառույցի ուշադրության կենտրոնում ներկրումն է և դեղերի իրացումը: Այդ մասին դեկտեմբերի 24-ին ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՀ նախագահին կից վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը: Նրա խոսքերով, ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ իրականացվող պետծրագրի շրջանակներում ՀՀ առողջապահության նախարարությանը դեղեր մատակարարելու մրցույթում հաղթած ընկերությունը դեղատներում նույն դեղերը վաճառել է 30-40 տոկոսով ավելի էժան: «Ստուգումների արդյունքում նախագահի մոտ հրավիրելու է խորհրդակցություն, և նա արդեն տեղյակ է գոյություն ունեցող խնդիրներին»,- ասել է նա:
Հովհաննես Հովսեփյանը նաև հաղորդել է, որ որպես մարդասիրական օգնություն Հայաստան առաքվող դեղերը հաճախ չեն համապատասխանում որակի պահանջներին. լինում են ժամկետանց, չի նշվում արտադրողը: «Ներկրվում են դեղեր, որոնց պիտանելիության ժամկետն արդեն մոտենում է ավարտին և այնպիսի քանակությամբ, որ այդ շրջանում անհնար է դրանք իրացնել»,- ասել է նա: Վերահսկողական ծառայությունն արդեն բացահայտել է խախտումներ դեղատներին տրամադրվող լիցենզիաների մեջ: «2008-2009 թթ. ընթացքում մենք անցկացրել ենք ուսումնասիրություններ 96 դեղատներում, որի արդյունքում բացահայտվել է լիցենզիա տրամադրելու պայմանների 176 խախտում»,- ասել է նա և հավելել, որ ծառայությունը բազմիցս ստիպված է եղել ժամկետանց և չգրանցված դեղերը առգրավել դեղատներից:
Նա նաև հաղորդել է, որ հիվանդանոցներում և պոլիկլինիկաներում մեծ խնդիր կա, կապված նրա հետ, որ տրամադրվող դեղամիջոցները և պարագաները չեն հասնում հասցեատիրոջը:

Контрольная служба при президенте РА на данный момент продолжает осуществлять контроль в сфере здравоохранения, и в центре внимания структуры – импорт и реализация лекарств. Об этом 24 декабря на итоговой пресс-конференции сообщил руководитель Контрольной службы при президенте РА Ованес Овсепян. По его словам, в результате проверок было выявлено, что компания, победившая в конкурсе по поставкам Министерству здравоохранения РА лекарств в рамках реализуемой госпрограммы, продает эти же лекарства в аптеках на 30-40% дешевле. «По итогам проверок у президента будет совещание, и он уже проинформирован о существующих проблемах», – сказал он.
Ованес Овсепян также сообщил, что лекарства, поступающие в Армению в качестве гуманитарной помощи, зачастую не соответствуют требуемым качества: бывают просрочены, не указан производитель. «Импортируются лекарства, срок годности которых на исходе, в таком количестве, что за этот период их просто не возможно будет реализовать», – отметил он. Контрольной службе при президенте РА также удалось выявить нарушения предоставления лицензий аптекам. «В течение 2008-2009 гг. мы провели исследования в 96 аптеках, в результате чего было выявлено 176 нарушений условий предоставления лицензий», – добавил он. Более того, службе не раз приходилось изымать просроченные и незарегистрированные лекарства в огромных количествах.
Как сообщил Ованес Овсепян, есть большая проблема в больницах и поликлиниках в отношении того, что выделенные медпрепараты и атрибуты не доходят до адресатов, они списываются на несуществующих людей и по несуществующим адресам.