Վերջին ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը ցույց տվեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը բավական արագ է արձագանքում համաշխարհային զարգացումներին, նա այն երկրներից է, որտեղ 2009-ին արձանագրվել է ՀՆԱ մեծ անկում և 2010-ին` տնտեսության դանդաղ վերականգնում: Այդ մասին ասել է «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի առաջատար վերլուծաբան և խորհրդի անդամ Սևակ Հովհաննիսյանը` ներկայացնելով «Հայաստանի ազգային մրցունակության զեկույց 2010. Բարձրագույն կրթության մարտահրավերը»: «Հայաստանի տնտեսության ակնհայտ խնդիրներից է աշխատանքի ցածր արտադրողականությունը: Երկրի բնակչության 70 տոկոսը զբաղված է ցածր արտադրողականությամբ ոլորտներում»,- հավելել է նա:
Փորձագետն օրինակ է բերել, որ Հայաստանում աշխատող մարդը տարեկան արտադրում է 7390 դոլարի ապրանք և ծառայություններ, իսկ Իսրայելում` 68 400 դոլարի: Զարգացող երկրների մեծամասնության նման Հայաստանում արտադրողականությունն անհավասարաչափ է տեղաբաշխված ոլորտներում: Բարձր արտադրողականության ոլորտներ են համարվում ֆինանսական միջնորդությունը, անշարժ գույքը, բիզնես-ծառայությունները և շինարարությունը: Նշված ոլորտներում աշխատանքի արտադրողականությունը յոթ անգամ գերազանցում է արտադրողականությունը գյուղատնտեսության, կրթության, առողջապահության և այլ ոլորտներում: Հովհաննիսյանը նաև նշել է, որ Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրողականությունը կազմում է Իսրայելի նույն ցուցանիշի ընդամենը 11 տոկոսը:

Последний финансово-экономический кризис показал, что экономика Армении достаточно быстро реагирует на мировые развития, это одна из тех стран, у которых был зарегистрирован очень большой спад ВВП в 2009 году и медленное восстановление экономики в 2010 году. Об этом сказал член совета и ведущий аналитик исследовательского центра «Экономика и ценности» Севак Ованнисян, представляя «Доклад национальной конкурентоспособности Армении 2010: Вызовы высшего образования». «Одной из очевидных проблем экономики страны является производительность труда. 70% населения страны заняты в сферах низкой производительности», – добавил он.
Эксперт привел пример, что в среднем в Армении работающий человек за год производит товаров и услуг на сумму $7930, а в Израиле – на $68400. Как и в большинстве развивающихся стран в Армении производительность распределена неравномерно по сферам. Сферами высокой производительности являются финансовое посредничество, недвижимость, бизнес-услуги и строительство. Производительность труда в отмеченных сферах в семь раз превышает производительность в сфере сельского хозяйства, образования, здравоохранения и др. При этом Ованнисян отметил, что производительность труда в сельском хозяйстве Армении составляет всего 11% аналогичного показателя Израиля.