2010թ. Հայաստանի գյուղատնտեսության համար չափազանց անբարենպաստ էր: Անկումը 11 ամսվա արդյունքում կազմել է 14,5 տոկոս, ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: Նման անկումն, ըստ նախարարի, պայմանավորված է անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով:
Նախարարն ասել է, որ ընթացիկ տարում զգալի խնդիրներ են եղել բուսաբուծության ոլորտում: «Համախառն արտադրանքի բոլոր ուղղություններով անկում է գրանցվել»,-ասել է նա: Մասնավորապես, ցանքատարածությունները 2010թ. կրճատվել են 16 000 հա 2009-ի համեմատ: «300 000 հա մենք ունեինք 2009թ., իսկ 2010-ին՝ արդեն 283 000 հա»,-ասել է նա: Ընթացիկ տարում կրճատվել է նաև կարտոֆիլի արտադրությունը՝ 490 000 տոննա 2009-ի 590 000 տոննայի փոխարեն: Երեք անգամ կրճատվել են պտղատուների արտադրության ծավալները՝ 125 000 տոննա 2009-ի 33 000 տոննայի դիմաց: Ինչ վերաբերում է բանջարեղենի արտադրությանը, ապա այստեղ ևս անկում է գրանցվել: «2010թ. արտադրվել է 690 000 տոննա բանջարեղեն 2009-ի 800 000 տոննայի փոխարեն»,-ասել է նա:
Ալավերդյանը նշել է, որ դրական ցուցանիշներ են գրանցվել խաղողի արտադրության ոլորտում: «2010թ. արտադրվել է 218 000 տոննա խաղող՝ 2009-ի 207 000 տոննայի դիմաց»,-ասել է նախարարը: Նա նշել է, որ ընթացիկ տարում մթերվել է 134 000 տոննա խաղող միջինը 124,5 դրամով 1 կգ դիմաց, իսկ մթերման ընդհանուր գումարը կազմել է 16,7 մլրդ դրամ, որից 15 մլրդ դրամն արդեն վճարված է, մնացած գումարն, ըստ պայմանագրի, կվճարվի մինչ տարեվերջ, իսկ մի մասն էլ՝ եկող տարվա մարտ-ապրիլին:

24 Декабрь 2010 - 11:19 AMT
2010 год был для сельского хозяйства Армении крайне неблагоприятным: спад по итогам 11 месяцев составил 14,5%, сказал на итоговый пресс-конференции 24 декабря в Ереване министр сельского хозяйства республики Герасим Алавердян. Подобный спад, по словам министра, в основном, обусловлен плохими природно-климатическими условиями.
Глава министерства сообщил, что в течение текущего года значительные проблемы были в растениеводстве. «По всем направлениям валового производства у нас был зафиксирован спад», – сказал он. В частности, посевные площади в 2010 году сократились на 16 000 га по сравнению с 2009 годом. «300 000 га у нас было в 2009 году, 283 000 га – в 2010 году», – сообщил он. В текущем году были также сокращения производства картофеля – 490 000 тонн против 590 000 тонн в 2009 году. В три раза сократились объемы производства плодовых: 125 000 тонн в 2010 году против 330 000 тонн в 2009 году. Что же касается овощных культур, то здесь также был зафиксирован спад. «В 2010 году было произведено 690 000 тонн овощей против 800 000 тонн в 2009 году», – отметил он.
При этом Герасим Алавердян добавил, что положительные показатели были зафиксированы по линии производства винограда. «Против прошлогоднего показателя в 207 000 тонн, в 2010 году у нас было произведено 218 000 тонн винограда», – сказал министр. В связи с этим он отметил, что в течение текущего года было закуплено 134 000 тонн винограда по средней цене в 124,5 драма за 1 кг, а общая сумма от закупа составила 16,7 млрд драмов, из которых 15 млрд драмов уже выплачены, остальная сумма, согласно заключенным договорам, будет выплачена до конца года и часть – в марте-апреле следующего года.