24 Դեկտեմբեր 2010 - 11:41 AMT
Հայաստանում մշակվել է ոչխարաբուծության զարգացման հայեցակարգ, որը տվյալ պահին ՀՀ կառավարությունում գտնվում է քննարկման փուլում, դեկտեմբերի 24-ին ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտնել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: «Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում առկա են բոլոր հնարավորությունները ոչխարաբուծության զարգացման և արտահանման ծավալները մեծացնելու ոլորտում լուրջ հաջողությունների հասնելու համար»,- ասել է նա:
Նախարարը հաղորդել է, որ 11 ամիսների արդյունքով կենդանաբուծության ոլորտում անկումը կազմել է 1 տոկոս, սակայն դեկտեմբերին նախատոնական շրջանում այս ոլորտում իրացումն աճում է, որի շնորհիվ սպասվում է, որ տարվա արդյունքներով աճը կազմելու է 1-1,5 տոկոս, իսկ քաշային չափման դեպքում այդ ցուցանիշը հասնելու է 127 000-130 000 տոննայի:
Գերասիմ Ալավերդյանի խոսքերով, հաշվետու շրջանում արձանագրվել է անասունի գլխաքանակի ոչ մեծ աճ: «Խոշոր եղջերավոր անասունի գլխաքանակի աճը տարեսկզբի համեմատ ավելացել է 8000-ով, իսկ մանր եղջերավոր անասունի` 9000-ով, ընդ որում 17 000-ով կրճատվել է խոզերի գլխաքանակը, քանի որ կրկին արձանագրվել են «աֆրիկյան ժանտախտի» դեպքեր»,- ասել է նա: Դրա հետ կապված` նախարարը հավելել է, որ տարվա ընթացքում արտահանվել է 100 000 գլուխ մանր եղջերավոր անասուն 2009-ի 147 000 –ի փոխարեն:

В Армении разработана концепция развития овцеводства, которая на данный момент находится на рассмотрении в правительстве РА, сообщил на итоговый пресс-конференции 24 декабря в Ереване министр сельского хозяйства республики Герасим Алавердян. «Я считаю, что в Армении есть все возможности развивать овцеводство, чтобы добиться серьезных успехов по увеличению объемов экспорта», – сказал он.
Глава министерства сообщил, что по итогам 11 месяцев спад в животноводстве составил 1%, однако в декабре в предновогодний период реализация в этой сфере возрастает, в силу чего ожидается, что по итогам года рост составит 1-1,5%, а в весовом измерении этот показатель достигнет 127 000-130 000 тонн.
По словам Герасима Алавердяна, за отчетный период был зафиксирован небольшой рост поголовья скота. «Рост поголовья крупного рогатого скота увеличилось по сравнению с началом года на 8 000 голов, а мелкого рогатого скота в стране стало больше на 9 000 голов, при этом сократилось поголовье свиней на 17 000, поскольку вновь были зафиксированы случаи «африканской чумы», – сказал он. В связи с этим министр добавил, что в течение года было экспортировано 100 000 голов мелкого рогатого скота против 147 000 в 2009 году.