25 Դեկտեմբեր 2010 - 08:45 AMT
2010թ. Հայաստանի գյուղատնտեսության համար չափազանց անբարենպաստ էր: Անկումը 11 ամսվա արդյունքում կազմել է 14,5 տոկոս, հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: Նման անկումն, ըստ նախարարի, պայմանավորված է անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով: Ալավերդյանը նշել է, որ դրական ցուցանիշներ են գրանցվել խաղողի արտադրության ոլորտում:
Շինարարության ոլորտում 2010թ. Հայաստանում գրանցվել է 10-12 տոկոս աճ՝ նախորդ տարվա համեմատ, հայտարարել է քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը: Նա նշել է, որ համաշխարհային ճգնաժամն առաջին հերթին հարվածեց շինարարության ոլորտին, որի արդյունքում 2009թ. զգալի անկում արձանագրվեց: Միևնույն ժամանակ Վարդան Վարդանյանը լավատեսորեն է նայում դեպի ապագան: «Ես վստահ եմ, որ աճը շինարարության ոլորտում 2011թ. ավելի մեծ կլինի, քան 2010թ.: Այդ մասին են վկայում նաև այն միջոցները, որոնք նախատեսված են պետբյուջեով»,-ասել է նա:
Առաջին հերթին Հայաստանի տրանսպորտի նախարարությանը հաջողվեց ավարտել կառուցվածքային բարեփոխումները, հայտարարել է նախարար Մանուկ Վարդանյանը: Ճանապարհաշինության ոլորտում 2010թ. վերանորոգվել է 350կմ ճանապարհային հատված, որոնցից 224 կմ ներգրավված միջոցների հաշվին, իսկ 126կմ՝ պետբյուջեի միջոցների հաշվին: Մանուկ Վարդանյանն ասել է, որ ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից նախարարությանն է հատկացվել 5,5 մլրդ դրամ՝ աղետներից տուժած ճանապարհահատվածների վերականգնման համար: «Կարելի է ասել, որ այսօրվա դրությամբ մենք չունենք վնասված ներպետական և միջպետական ճանապարհահատվածներ, դրանք բավականին բարվոք վիճակում են»,-հավելել է նա: Նույն տարում հանրապետությունում վերանորոգվել է 8 կամուրջ, որի համար ծախսվել է 372,7 մլն դրամ:
2010թ. Հայաստանում էներգետիկայի ոլորտում արտադրվել է 6,5 մլրդ կՎտ/ ժամ էլեկտրաէներգիա 2009թ. 5,671 մլրդ կՎտ/ ժամի փոխարեն, դեկտեմբերի 21-ին տարվա ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: «2009թ. համեմատ դա ավելի է 15 տոկոսով կամ 821 մլն կՎտ/ ժամով»,-ասել է նա: «Համակարգը լիովին պատրաստ է ձմռան»,-ասել է նախարարը:
Այս տարի Հայաստանի լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում արդյունահանվել է 18,7 մլն տոննա հանքաքար, ինչը 11%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Բացի դրանից, երկրի իշխանությունները ջանքեր են գործադրում, որպեսզի 2011-ին գազի սակագինն ամփոփոխ մնա:

Действительно, 2010 год был для сельского хозяйства Армении крайне неблагоприятным: спад по итогам 11 месяцев составил 14,5%. Подобный спад во всех сферах сельского хозяйства страны, в основном, обусловлен плохими природно-климатическими условиями. Положительные показатели были зафиксированы по линии производства винограда.
Невысоки результаты и в сфере строительства, поскольку мировой кризис в первую очередь ударил именно по ней, в результате чего здесь был зафиксирован значительный спад в 2009 году. В сфере строительства Армении по итогам 2010 года по сравнению с прошлым годом будет зафиксирован рост на 10-12%. Тем не менее, министр градостроения Вардан Варданян с оптимизмом смотрит в будущее: «Я уверен, что рост в сфере строительства в 2011 году будет больше, чем в 2010 году».
А вот Министерству транспорта и связи Армении в 2010 году удалось завершить структурные реформы. В сфере дорожного хозяйства Армении в течение 2010 года было отремонтировано порядка 350 км дорожных отрезков, из которых 224 км за счет привлеченных средств, а 126 км – за счет средств госбюджета. Более того, из резервного фона правительства РА министерству было выделено 5,5 млрд драмов на восстановление участков дорог, пострадавших от стихийных бедствий. За этот же год в республике было отремонтировано 8 мостов, на что было потрачено 372,7 млн драмов.
Возможные неблагоприятные природные условия в зимний период не скажутся на энергетической системе республики, поскольку она полностью готова встретить холодную зиму, заверил главный энергетик страны. В то же время, по его словам, в 2010 году в Армении в сфере энергетики выработано 6,5 млрд кВт/час электроэнергии против 5, 671 млрд кВт/час в 2009 году. Для дальнейшего развития экономики Армении важным является и тот факт, что горнорудная промышленность Армении после мирового кризиса начала развиваться новыми темпами. В этой сфере в 2010 году было добыто 18,7 млн тонн руды, что на 16% больше показателя 2009 года. Помимо этого, по словам министра, власти страны приложат все усилия, чтобы цена на газ в 2011 году осталась неизменной.