27 Դեկտեմբեր 2010 - 09:55 AMT
2011թ. Երևանում ակնկալվում է մանրածախ առևտրի խոշոր կետերի ավելացում, որի արդյունքում գրեթե ամենուր կրպակները վերացել են: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել «Սթար» սուպերմարկետների ցանցում, այսօրվա դրությամբ գործում է 18 սուպերմարկետ, ևս 12-ը նախատեսվում է բացել 2011թ., որոնցից մեկը կբացվի արդեն հունվարին: Տեղանքի ընտրության ժամանակ «Սթար» ցանցի ղեկավարությունն առաջնորդվում է մի շարք ցուցանիշներով, մասնավորապես, որ այն հասանելի լինի 5-10 րոպե քայլելու դեպքում, և տնային տնտեսությունների քանակով:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում գործող սուպերմարկետների ցանցին, ապա «Սթարում» գտնում են, որ այդ ցուցանիշը հեռու է եվրոպականից: «Մենք զարգանալու դեռ շատ տեղ ունենք»: Սակայն, նշել են նաև, որ սուպերմարկետները բաշխված են անհամաչափ, Երևանի որոշ թաղամասեր գերհագեցած են սուպերմարկետներով, ինչը արդարացված չէ:
Լայն տարածում ունեն նաև «Երևան սիթի» սուպերմարկետների ցանցը (7 սուպերմարկետ), որը վերջերս բացեց նոր հիպերմարկետ, SAS-ը (6 սուպերմարկետ), որից օգտվում են ավելի բարձր խավի ներկայացուցիչներ, «Նոր զովքը» (5 սուպերմարկետ), որը բավականին լավ է իրեն դրսևորել և «Ֆրեշը» (4 սուպերմարկետ):
«Նոր զովքում» ասացին, որ «պայքար է գնում նոր սուպերմարկետներ բացելու համար, որի մասին վկայում է շուկայում գործող բարձր մրցակցությունը»: Ընդ որում, «Նոր զովքում» հավելեցին, որ հայկական սուպերմարկետներում սպասարկման մակարդակը բավականին բարձր է, սակայն, կան խնդիրներ, որոնց մասին խոսել չցանկացան: Միևնույն ժամանակ, հնչեց շատ հետաքրքիր համեմատություն եվրոպական սուպերմարկետների հետ: «Մենք տարբեր պետություններ ենք, մենք ապրում ենք Մարսի վրա, իսկ նրանք՝ դա բոլորովին այլ քաղաքակրթություն է»,-ասել են «Նոր զովքում»:
Գրեթե բոլոր ցանցերը մտադիր են ընդլայնել իրենց գործունեությունը, այնպես որ հաջորդ Ամանորին հերթերը սուպերմարկետներում շատ ավելի քիչ կլինեն:

В 2011 году в Ереване ожидается увеличение крупных точек розничной торговли, которые практически полностью вытеснят ларьки. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в сети супермаркетов STAR, на сегодняшний день у них начитывается 18 супермаркетов, еще 12 планируется открыть в 2011 году, из которых один уже будет открыт в январе. При выборе географии расположения нового супермаркета STAR руководствуется рядом показателей, в частности, 5-10-минутной пешеходной доступностью и численностью домохозяйств.
Что же касается действующих в Армении сетей супермаркетов, то в STAR-е считают, что этот показатель пока далек от европейского: «У нас еще есть место развиваться». Однако, по ее мнению, супермаркеты распределены неравномерно, и их загруженность в отдельных административных районах Еревана неоправданна.
Среди сетей супермаркетов широкую известность имеет Yerevan City (7 супермаркетов), который недавно запустил гипермаркет, SAS (6 супермаркетов), предназначенный для более высоких слоев населения, Nor Zovq (5 супермаркетов), неплохо зарекомендовал себя и Fresh (4 супермаркета).
В Nor Zovq же подчеркнули, что «идет борьба за открытие нового супермаркета, о чем свидетельствует действующая на рынке высокая конкуренция». При этом в Nor Zovq-е добавили, что в армянских супермаркетах достаточно хороший уровень обслуживания, однако есть проблемы, о которых там умолчали. В то же время прозвучало очень интересное сравнение с европейскими супермаркетами: «У нас разные государства, мы живем на Марсе, а они – это совсем другая цивилизация», – добавили в Nor Zovq-е.
В планы практически всех ритейлеров входит расширение своих сетей, так что на следующие новогодние праздники очередей в супермаркетах будет значительно меньше.