27 Դեկտեմբեր 2010 - 11:03 AMT
Ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման (ԱՊՊԱ) մասին օրենքն ավելի քան պատրաստ է գործելու: Այդ մասին ՀՀ խորհրդարանում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով հանձնաժողովի մշտական նախագահ Գագիկ Մինասյանը: Նրա խոսքերով, ԱՊՊԱ-ի մասին օրենքն ուղղված է ինչպես հետիոտների, այնպես էլ վարորդների իրավունքներին: Ինչ վերաբերվում է քաղաքացիների շարքում այս օրենքից դժգոհությանը, հանձնաժողովի ղեկավարը հայտարարել է, որ օրենքը կսկսի գործել և բնակչությունը կհասկանա, որ այն բխում է իրենց շահերից:
Խոսելով 2010-ին հանձնաժողովի աշխատանքի մասին` Գագիկ Մինասյանը հայտարարել է, որ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել 28 օրինագծերի և 4 միջազգային պայմանագրերի: Դրանց շարքում Մինասյանը կարևորել է «Ֆիզիկական անձանց ավանդների երաշխավորման մասին» և «Ներքին աուդիտի ներմուծման մասին» օրենքների ընդունումը: «Ներքին աուդիտի մասին օրենքը» թույլ կտա վերահսկողություն իրականացնել, թե ինչպես են տեղաբաշխվում ֆինանսական միջոցները պետական մարմիններում և հաստատություններում»,- ասել է հանձնաժողովի ղեկավարը:

Закон об Обязательном страховании автогражданской ответственности более чем готов к действию. Об этом на брифинге в парламенте Армении заявил председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС РА Гагик Минасян. По его словам, закон об ОСАГО направлен на защиту прав как пешеходов, так и водителей. Что касается недовольства законом об ОСАГО среди граждан, глава комиссии заявил, что после того, как закон начнет действовать, население поймет, что он действует в их же интересах.
Говоря о работе комиссии в 2010 году, Гагик Минасян заявил, что комиссия дала положительное заключение 28 законопроектам и 4 международным договорам. Среди них Минасян придал особую важность принятию законов "О гарантировании вкладов физических лиц" и "О внедрении внутреннего аудита". "Закон о внутреннем аудите позволит осуществить контроль над тем, как распределяются финансовые средства в государственных органах и учреждениях",- сказал руководитель комиссии.