«Պետական եկամուտների կոմիտեն տարին ամփոփել է` ապահովելով շուրջ 590 մլրդ դրամի հարկային եկամուտներ, ինչը ծրագրած ցուցանիշը գերազանցում է շուրջ 20 մլրդ դրամով: Համեմատության համար հարկ է նշել, որ 2010թ. հարկային եկամուտները գերազանցել են 2009թ. ցուցանիշը` շուրջ 70 մլրդ. դրամով: Ինչ վերաբերում է պարտադիր սոցիալական վճարներին, ապա այս մասով ևս գերակատարում է արձանագրվել շուրջ 500 մլն. դրամով` ապահովելով շուրջ 105 մլրդ դրամ եկամուտներ, ինչը 2009թ. ցուցանիշն գերազանցել է 2.5 մլրդ դրամով կամ 2.5 տոկոսով»,- տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը:
Ըստ Կոմիտեի ղեկավարի` բյուջետային մուտքերը հիմնականում ապահովվել են խոշոր հարկ վճարողների հաշվին. «Երեք հազար հարկ վճարող ապահովել է մուտքերի 80 տոկոսը: Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից սպասարկվող 325 հարկ վճարողներն ապահովել են մուտքերի շուրջ 50 տոկոսը, ասել է թե` հարկային հիմնական բեռը ոչ թե փոքր և միջին ձեռնարկատերերի, այլ խոշոր հարկատուների վրա է դրված եղել»:

Комитет по государственным доходам Армении в 2010 году перевыполнил план по линии налоговых поступлений на 20 млрд. драмов. Об этом сообщил на итоговой пресс-конференции глава Комитета Гагик Хачатрян. По его словам, в 2010 году объем налоговых поступлений составил 590 млрд. драмов, что больше показателя 2009 года на 70 млрд. драмов.
Что касается обязательных социальных выплат, то по этой части план был перевыполнен порядка на 500 млн. драмов, а сборы составили 105 млрд. драмов, что больше показателя прошлого года на 2,5 млрд. драмов или на 2,5%.
По словам главы Комитета, бюджетные поступления в основном были обеспечены за счет крупных налогоплательщиков. «3000 налогоплательщиков обеспечили 80% поступлений. А на долю 352 налогоплательщиков пришлось 50% налоговых сборов. Основное налоговое бремя было возложено не на плечи малого и среднего бизнеса, а крупного бизнеса», – сказал он.