2010թ. Հայաստանի քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական կյանքը բավականին ակտիվ էր: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսոմ հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մկրտիչ Մինասյանը: Ըստ նրա, 2010թ. տարբերվում էր 2008-09թթ. նրանով, որ տնտեսության ոլորտում անկումը կասեցվեց: «Կարելի է ասել, որ Հայաստանին հաջողվեց հաղթահարել ֆինանսական ճգնաժամը»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորմանը՝ Մինասյանը կարևորեց ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի անցկացումն Աստանայում: Ըստ նրա, կարևոր է, որ բազմաթիվ երկրների ներկայացուցիչներ գագաթնաժողովի շրջանակներում ընդգծեցին, որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքն առաջնային չէ: Սակայն, ՀՀԿ անդամը նշեց, որ գագաթնաժողովի ընթացքում ղարաբաղյան հարցում որոշակի առաջընթաց գրանցվեց:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը՝ Մկրտիչ Մինասյանն ասել է, որ այդ հարցում Հայաստանը պարզ հասկացրեց Թուրքիային, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը քննարկման առարկա չէ: Արտահայտվելով ֆուտբոլային դիվանագիտության տերմիններով, նա ասել է, որ գնդակն այս պահի դրությամբ Թուրքիայի կիսադաշտում է, և որ այժմ Անկարայի հերթն է ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ:

В 2010 году и политическая, и социально-экономическая жизнь Армении была довольно активной. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат от Республиканской партии Армении Мкртыч Минасян. По его словам, 2010 отличался от 2008-09 гг. тем, что в сфере экономики был приостановлен спад. “Можно сказать, что Армении удалось преодолеть финансовый кризис”, – сказал он. В этом контексте член РПА заметил, что в за одиннадцать месяцев 2010 года был зафиксирован 2.6%-ый экономический рост. Минасян также выразил надежду, что до конца года экономический рост составит 3%. По его словам, в 2011 году возможны определенные успехи в сфере экономики страны. Мкртыч Минасян также посчитал важным то, что руководство Армении реализовало все предусмотренные социальные программы.
Касаясь последних кадровых изменений в правительстве РА, член РПА сказал, что приветствует данные изменения. При этом он сказал, что все новоназначенные чиновники являются профессионалами. Касаясь назначения мэром Еревана главы АрмРосГазпрома Карена Карапетяна, Минасян приветствовал его назначение, сказав, что его деятельность будет отвечать интересам народа.